13. septembra 2016
diteľ na Generálnom riaditeľstve pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskej komisie Jerzy Bogdan Plewa. Bratislava, 13. septembra 2016. Foto: TASR Michal Svítok
Bratislava 13. septembra (TASR) – Prioritou predsedníctva SR v Rade EÚ (SK PRES) je posilnenie postavenia poľnohospodára v dodávateľskom potravinovom reťazci, v dodávateľskej vertikále. Uviedla to dnes v Bratislave na tlačovej konferencii po neformálnom zasadnutí ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva EÚ (AGRIFISH) šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná za účasti generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI) Jerzyho Plewu.
Diskutované otázky boli na zasadnutí podľa jej slov špecifikované v troch základných okruhoch, a to ako organizovať poľnohospodárskych výrobcov, aby sa ich postavenie v rámci vertikály zlepšilo, ako aj to, ako dosiahnuť transparentnosť v oblasti cenotvorby a rozdeľovaní primeranej marže.
"Tou treťou, nemenej zásadnou otázkou, ktorú sme položili, boli nekalé obchodné praktiky v rámci dodávateľsko-potravinárskeho reťazca," spresnila Matečná.
K spomínaných jednotlivým trom okruhom sa podľa nej zo strany členských krajín EÚ viedla "veľmi intenzívna" diskusia. "
Všetky členské krajiny ocenili, že sme tieto témy predostreli na stôl na rokovanie," podčiarkla.
Diskutujúci zástupcovia členských krajín sa podľa Matečnej zhodli na tom, že je nevyhnutné sledovať a zverejňovať vývoj cien agrokomodít a ich volatilitu. "
V otázke odbytových združení a otázke nekalých obchodných praktík sme pre množstvo rozdielnych podmienok členských štátov ešte k spoločným záverom nedospeli. Na týchto bodoch budeme musieť ešte 'popracovať' a možno že počkať na ďalšie postoje z pracovnej skupiny tzv. Task Force, ktorú vytvoril eurokomisár (pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka) Phil Hogan," dodala.
Podľa Plewu všetky členské štáty EÚ už majú legislatívu týkajúcu sa nekalých praktík v dodávateľskom reťazci. Otázkou podľa neho je, ako postupovať ďalej, či je potrebné vytvárať v tejto oblasti spoločnú európsku legislatívu. "
Vykonali sme zároveň kus práce, čo sa týka transparentnosti trhov, najmä na trhu s mliekom a s bravčovým mäsom," doplnil Plewa.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR