Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2017

VIDEO: FICO: Nedostatok pracovnej sily je krízový moment



Na snímke predseda vlády SR Robert Fico



Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR FOTO TASR - Branislav Račko
 
Tisovec 20. marca (TASR) – Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily je dnes taký istý krízový moment, ako bola vysoká miera nezamestnanosti v rokoch 2010 a 2011. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Tisovci v Rimavskosobotskom okrese premiér Robert Fico po stretnutí so združením zamestnávateľov Klub 500 v Podbrezovej.


"Dohodli sme sa, že sa v krátkom čase sústredíme na niekoľko okruhov problémov. Predovšetkým je to výstavba nájomných bytov a ubytovní pre zamestnancov, aby sme zlepšili mobilitu pracovnej sily. Druhou témou je štruktúra stredného odborného školstva, kde je priestor na väčšiu mieru zásahu štátu," konkretizoval Fico, podľa ktorého chcú dávať také odporúčania a možno aj inštrukcie vyšším územným celkom, ktoré zabezpečia, že štruktúra stredných škôl bude zodpovedať požiadavkám zamestnávateľov.

Tretím okruhom bola podľa neho mobilita pracovnej sily, ako viac podporiť ľudí, aby chodili za zamestnaním. Posledným okruhom bolo zneužívanie sociálneho systému. "Napriek mnohým opatreniam, ktoré sme urobili, je tu naďalej časť nezamestnaných, ktorí ho výrazným spôsobom zneužívajú," podotkol premiér s tým, že po rozhovoroch s Klubom 500 v krátkom čase spracujú niekoľko hlavných výziev. "Myslím si, že v priebehu pár týždňov bude na stole niekoľko návrhov legislatívnych a inštitucionálnych zmien," avizoval.

Na Slovensku je v súčasnosti podľa neho asi 50.000 voľných pracovných miest, no napriek tomu pracuje napríklad v Trnavskom kraji množstvo Srbov. "Sú to čísla, ktoré začínajú byť alarmujúce, pretože stále máme okolo 8,5 percenta nezamestnaných, ktorých štruktúra je veľmi zlá. Polovica z nich sú možno Rómovia bez skončeného základného vzdelania. Máme tam ľudí, ktorí sa boja trvalého pracovného pomeru (TPP) kvôli exekútorom. Sú tam ľudia, ktorí zneužívajú systém a sú tam ľudia, ktorí dokážu prežiť aj bez toho, aby boli trvalo zamestnaní," vymenoval Fico.

Ako ďalej povedal, nie je presvedčený, že problém nedostatku pracovnej sily vyrieši zaraďovanie rómskej komunity do práce, hoci to vníma ako dlhodobý cieľ. "Nemyslím si, že je to riešenie akútneho stavu, ktorý dnes máme. Môžeme ho vyriešiť spôsobom, že ešte ako-tak využijeme potenciál tých nezamestnaných, ktorí napríklad nechcú ísť do TPP pre exekúcie alebo pritlačíme na nezamestnaných, ktorí zneužívajú sociálny systém," načrtol Fico.

Zároveň sa podľa vlastných slov bojí toho, že v krátkom čase vznikne obrovský tlak na dovoz pracovnej sily zo zahraničia. "Táto sila sa na Slovensku nie vždy správa najlepšie. Ak pôjdete do Nitry alebo Trnavy, tak už vám budú ľudia hovoriť, že sa sťažujú na správanie napríklad našich srbských priateľov, ktorí tam pracujú," dodal.

Vláda sa podľa jeho slov snaží zvýšiť počet pracovných príležitostí aj v menej rozvinutých regiónoch, akým je napríklad Gemer. "Vytvárame obrovský tlak na potenciálnych zahraničných investorov, aby lokalizovali svoje investície v tejto časti Slovenska. Pripomíname im, že toto je región, kde je v mnohých mestách veľmi bohatá strojárska tradícia," priblížil premiér s tým, že aj v súčasnosti minister hospodárstva pracuje na niektorých návrhoch, v rámci ktorých presviedča investorov, aby zvážili, že nepôjdu na západné Slovensko, ale na juh stredného Slovenska.

Pomôcť slabším regiónom by podľa jeho slov mohol aj akčný plán rozvoja najmenej rozvinutých okresov, v rámci ktorého môžu investori získať veľmi veľa rôznorodých výhod, o ktorých pravdepodobne ani nevedia a preto ich SARIO a ministerstvo hospodárstva o nich informujú. Za dôležité však považuje aj vycestovanie do takýchto regiónov. "Musíme prísť. Je to síce vec, ktorá možno nepatrí do portfólia predsedu vlády, ale z mojej pozície môžem pomerne veľa urobiť," zakončil Fico.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dánsko protestuje voči údajnému monitorovaniu Dánov tureckého pôvodu
<< predchádzajúci článok
Rokovania s Gréckom o ekonomických reformách budú pokračovať