![]() |
20. mája 2018
Nové informácie nemusí zákonite priniesť iba nový výskum. V niektorých prípadoch sa aj v starších dátach mihnú detaily, ktoré súdobým vedcom síce unikli, ale pri ich revízii zbystrili tí súčasní pozornosť.
Tím vedcov z Michiganskej univerzity pod vedením profesora Sien-če Ťia opätovne preštudoval údaje, ktoré sonda zaznamenala počas prieskumu Európy. Z nich zistili, že zariadenie preletelo 16. decembra 1997 priamo nad výtryskom.
Sonda sa v tom čase nachádzala vo výške asi 200 kilometrov nad povrchom. Jej prístroje zachytili na pár minút výkyvy v magnetickom poli. „V istom momente nás na to upozornila samotná sonda, ktorá sa dostala k takémuto miestu doposiaľ najbližšie,“ vysvetľuje Ťia a dodáva, že potrebovali ďalej zistiť, či v údajoch možno nájsť niečo, čo by im potvrdilo alebo vyvrátilo, že išlo o výtrysk. Dokonca široký približne tisíc kilometrov.
Nové poznatky prispeli k ešte väčšiemu optimizmu pri plánovaní ďalšej misie k Európe. V rámci programu Europa Clipper chcú vedci odobrať vzorky materiálu z výtryskov. „Ak tu existujú baktérie a boli by sme schopní odobrať vzorky pochádzajúce z útrob Európy, oveľa ľahšie zistíme, či tu môže existovať život,“ dodal vedúci projektu Europa Clipper Roberto Pappalardo.
Štart spomínanej misie je naplánovaný na jún 2022.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |