|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
20. marca 2018
Video: Cambridge Analytica už ovplyvnila voľby takmer na všetkých kontinentoch. Momentálne spôsobila tiež pád akcií Facebooku
Spoločnosť Cambridge Analytica pracovala na kampaniach po celom svete vrátane Česka. Okrem využívania osobných dát, vďaka ktorým odhadovali správanie voličov, firma Cambridge Analytica podľa Channel 4 sľubovala po celom svete vydieranie politických súperov cez nasadené prostitútky.
Zdieľať
Na nahrávke, ktorú má britská televízia Channel 4, o tom hovoria predstavitelia firmy, ktorá sa venuje zberu a analýze dát.
Cambridge Analytica a jej materská firma Strategic Communication Laboratories podľa nahrávky robili kampane vo viac ako 200 štátoch. Dodal, že zamestnanci firmy pracovali v utajení.
„Nikto ani netušil, že tam boli. Prišli ako duchovia, urobili svoju robotu a vyparili sa,“ povedal šéf Cambridge Analytica Alexander Nix.
Kvôli práci spoločnosti Cambridge Analytica čelí kritike Facebook. Dôvodom je správa, ktorú cez víkend zverejnili The New York Times a The Guardian. Podľa nej Cambridge Analytica nečestne získala informácie o 50 miliónoch užívateľov Facebooku a využila ich aj pri vývoji softvérových nástrojov pre podporu Trumpovej volebnej kampane v roku 2016. (channel 4)
Z reportáže britskej televízie Channel 4:
Ako funguje Cambridge Analytica: príbeh zneužívanie dát užívateľov a ich strachov
Cambridge Analytica už ovplyvnila voľby takmer na všetkých kontinentoch. Jej morálne spornú prácu s psychometriou a dátami desiatok miliónov Američanov pri kampani k prezidentskej voľbe prezradil v posledných dňoch whistleblower Christopher Wylie. Včerajšie investigatívnej reportáž Channel 4 potom naznačuje, že Cambridge Analytica využíva pri svojej práci na kampaniach po celom svete aj diskreditačnú taktiky tajných služieb.
Ako bol stvorený volebný "bojový nástroj"
Samotná podstata suspendácie CA Facebookom spočíva v tom, že CA si kúpila dáta od užívateľov Facebooku od tretej strany. Aplikáciu "thisisyourdigitallife" v roku 2014 vytvoril profesor Alexander Kogan ako výskumný projekt na meno Cambridgeskej univerzity. Potom ju ppredal Cambridge Analytica. Facebook toto správanie označil za neprípustné už pred dvoma rokmi a CA sa zaviazala všetky získané dáta zmazať. Aktuálne informácie ale Facebook donútili k popísanému kroku.
Potiaľ to, to vyzerá ako bezvýznamná dátová čierna bodka, takmer prostá technikália. CA sa napokon bráni s tým, že tím profesora Kogan bol združený pod právnym subjektom Global Science Research, ktorý zmluvne patril pod ňu. Podstatu veci však do značnej miery odtajnil až Christopher Wylie, niekdajší pracovník CA, ktorý sa rozhodol stať tzv. Whistleblower a odtajniť spôsob nakladania s dátami v CA. Tento 28-ročný muž pritom nie je nejakým zneuznaným stážistom, ale niekým, kto sa ako vedúci výskumu priamo podieľal na data miningu.
Ten prebiehal s pomocou veľkej akvizície užívateľov do facebookovej aplikácie "thisisyourdigitallife". Za získanie jedného používateľa zaplatila CA až 3 doláre a celkové náklady sa vraj pohybovali okolo 1 milióna dolárov. Vďaka tomu sa do aplikácie prihlásilo až 270 tisíc ľudí.
Tí ale pri vstupe do aplikácie zaklikli, že dávajú prístup tiež k profilom svojich priateľov. Vďaka "thisisyourdigitallife" tak CA získala možnosť nahliadnuť do profilov 50 miliónov Američanov. Podľa podmienok Facebooku ide niečo také urobiť, ale len za účelom zlepšenia užívateľskej skúsenosti aplikácie. Takto získané údaje nesmú byť predané ani nijako využívané na cielenie reklamy. Ďalšie riadky však prezradia, že schopnosť vynútenia týchto podmienok nebola neprekonateľná.
Lajky o vás prezradia vašu politickú i sexuálnu orientáciu
Cez "thisisyourdigitallife" bola CA schopná prehľadať pri užívateľoch ich lajky a komentáre, Wylie dokonca tvrdí, že v niektorom prípade aj súkromné konverzácie. Každá digitálna stopa, ktorú po sebe zanechávame, je pritom do určitej miery odtlačkom našej osobnosti. A podľa Cambridge Analytica môže samotná kombinácia niekoľkých lajkov naznačiť životné postoje alebo charakterové vlastnosti.
Pokiaľ máte radi hranolky rezané do vlniek (tzv. Curly Fries, pozn. Red.) A k tomu kozmetickú značku Sephora, naznačuje to vraj vašu inteligenciu. K politickej profilácii je relevantné napríklad aj lajkovanie Hello Kitty, o sexuálnej orientácii pre zmenu vypovedá obľuba FB stránky "Being confused after Waking up from naps" (v preklade "Po prebudení zo šlofíka bývam zmätený", pozn. Red.). Vyššie uvedené príklady pochádzajú z článku publikovaného v roku 2013 v akademickom časopise Proceedings of the National Academy of Science. "Málo užívateľov bolo spojených s lajkami explicitne odhaľujúcimi ich atribúty. Napríklad menej ako 5% ľudí, u ktorých bola odhadovaná homosexuálne orientácia, bolo spojené s explicitne gay skupinami ..., "uvádza sa v ňom ďalej.
Presne v tomto spočíva kúzlo psychometrie. Dokáže na vás prezradiť aj to, čo povedať nechcete. Z hľadiska vašich vnútorných motivátorov potom vie dokonca identifikovať aj tie, o ktorých neviete. A práve tie sú potom najefektívnejší pre zacielenie reklamou. Christopher Wylie na to vo veku 24 rokov dohliadal. V tej dobe postgraduálny študent zameriavajúce sa na predikcie trendov v módnom priemysle sa zrazu naburával do mysle amerických voličov. Pôvodcom myšlienky takto psychometriu využiť bol ale Steve Bannon, jedna z hlavných postáv Trumpovej kampane a neskôr jeho hlavný strategický poradca po Trumpovom usadnutí v Bielom dome. Ten tiež nazval využitie týchto taktík ako volebný bojový nástroj.
Christopher Wylie v rozhovore pre Guardian tiež uvedol:
"Išlo o veľmi neetický experiment, pretože sa hráte s celou krajinou, s psychológiou celej krajiny bez súhlasu alebo vedomia ľudí. Navyše si hráte s psychológiou celej krajiny v kontexte demokratického procesu. "
Cambridge Analytica tvrdia, že ich dáta nie sú zďaleka len z Facebooku. Tie majú byť párované s dátami z iných zdrojov. Podľa Wylieho ale práve neoprávnene získané dáta z Facebooku tvorila základ algoritmu CA. Časť rozhovoru Christophera Wylieho môžete vidieť nižšie:
Cambridge Analytica ako stroj na propagandu
Obrovský set dát bol využitý k tvorbe algoritmu, ktorý potom dokázal dávkovať správne oznámenia tej správnej cieľovej skupine. "Rámovanie príbehu, tému, obsah, tón," hovorí Wylie, čo všetko bolo určené dátami. Toto stále v mnohých ohľadoch znie ako "normálna práca marketéra", možno s neeticky získaným dátovým základom. Práve vďaka nemu ale išlo cielenie a tvorba obsahu hlbšie než napríklad za propagáciu článkov označujúcich Hillary Clinton ako skazu baníkov v určitých uhoľných oblastiach v Pensylvánii. Na to by ste pravdepodobne prišli aj bez tak podrobného prieskumu dát.
CA pracovala s obsahom vďaka hlbšiemu porozumeniu ľudskej psychiky užívateľov na inej úrovni. Tú prezradil managing director v Cambridge Analytica, Mark Turnbull, za značne neobvyklých okolností. Britský kanál Channel 4 pre svoj investigatívnej relácii vytvoril postavu záujemcov o služby CA, ktorý chcú ovplyvniť voľby na Srí Lanke. Práve na stretnutí s ním v Londýne sa do záznamu skrytých kamier Turnbull rozhovoril:
"U ľudí sú dva základné hýbateľe pre efektívne prijatie informácií: nádej a strach. Mnoho z nich je nevyslovených alebo dokonca podvedomých. Neviete, že vo vás ten strach je, kým ste nevideli niečo, čo vo vás onú reakciu vyvolalo. Našou prácou je spustiť vedro nižšie do studne než ktokoľvek iný, aby sme porozumeli tomu, čo sú tie skutočne hlboko usadené strachy a obavy. Nemá zmysel bojovať v politickej kampani s faktami, pretože v skutočnosti je to všetko o emóciách. "
Mnohé indície pritom naznačujú, že práve vytiahnutie tých najhlbších strachov bolo robené s pomocou konšpiračných teórií, fake news nie nepodobných tým, ktoré používala podľa Kongresu pre ovplyvnenie amerických prezidentských volieb ruská strana.
Mark Turnbull a chief dáta officer v CA, Alex Taylor, prezradili na schôdzkach natáčaných Channel 4, že CA už ovplyvnila kampane V Afrike, Austrálii, Malajzii, Mexiku a chystajú sa do Brazílie. Verejne známe je aj ich angažmán na strane podporovateľov Brexitu. Channel 4 potom uvádza, že CA využila svoje triky aj v Českej republike.
"Politika nenávidí vákuum; keď nie je naplnená nádejou, niekto ju naplní strachom.
Samozrejme, táto formulka je stará snáď ako ľudstvo samo. Rovnako ako pokusy o diskreditáciu s úplatkami či prostitútkami, ktoré podľa dokumentu Channel 4 ponúka Cambridge Analytica ako svoje dodatočné služby. Oveľa viac znepokojujúce však je, nakoľko môže svet sociálnych médií a moderné dátové analýzy prispieť k dosiaľ nepoznanej efektívnej hre na temné struny ľudskej psychiky. Politický marketing je v tejto oblasti extrémne podregulováný, zároveň zneužívanie týchto nástrojov môže výrazne narušiť priebeh demokratických volieb nielen v Nigérii alebo Malajzii, ale aj vo vyspelých západných demokraciách, vrátane tej našej. Morálnym dnom marketingu a jeho najnebezpečnejšími zástupcami tak dnes nie sú predajcovia úžerníckych pôžičiek a predražených hrncov. Sú nimi ľudia ako Mark Turnbull, Alex Taylor alebo CEO Cambridge Analytica, Alexander Nix. Muži, čo sú za adekvátnu finančnú protihodnotu ochotní dostať k moci kohokoľvek s pomocou taktík, u ktorých síce netečie krv, ale nie sú o nič menej nízke.
Akcie Facebooku sa prepadli
Cena akcií spoločnosti Facebook klesla o 6,74 percenta (16:30 SEČ) pred obchodovaním na trhu, pravdepodobne vďaka novinkám, že spoločnosť Cambridge Analytica, ktorá sa zaoberá politickými výskumami, využila svoje webové stránky na to, aby neoprávnene získala 50 miliónov užívateľských profilov.
Podľa portálu businessinsider.com sa momentálne pohybuje cena akcií na hodnote 172,61 dolára (16:30 SEČ). V porovnaní s piatkom, kedy sa pohybovala na úrovni 185,09 dolára.
Súvisiace články:
Facebook končí s Prieskumníkom. Ľudia nechcú dva feedy. (1. 3. 2018)
Súd nariadil Facebooku, aby prestal nelegálne zhromažďovať údaje (16. 2. 2018)
Súd rozhodol, že Facebook porušuje nemecké zákony o osobných údajoch (12. 2. 2018)
Facebook otvorí v Európe tri školiace centrá pre digitálne zručnosti (22. 1. 2018)
Facebook zavedie novú funkciu, ktorá uľahčí dobročinné príspevky (30. 11. 2017)
Facebook mal masívny výpadok, Twitter zaplavili vtipy a obrázky (11. 10. 2017)
Facebook odovzdá Kongresu politickú inzerciu zaplatenú zrejme z Ruska (2. 10. 2017)
Facebook sprístupní Kongresu obsah reklám objednaných ruskou agentúrou (21. 9. 2017)
Facebook musel vypnúť dve umelej inteligencie. Začali spolu hovoriť v neznámej reči (2. 8. 2017)
PRIESKUM: Aktivity na sociálnej sieti môžu vyvolať aj negatívne pocity (10. 1. 2017)