Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. mája 2016

VIDEO: A.KISKA: Zlyhávanie štátu je vietor do plachiet extrémizmu



Na snímke v popredí prezident SR Andrej Kiska prijal verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú (vľavo) v Prezidentskom paláci v Bratislave 26. mája 2016.



Zdieľať
Na snímke v popredí prezident SR Andrej Kiska prijal verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú (vľavo) v Prezidentskom paláci v Bratislave 26. mája 2016. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 26. mája (TASR) - Štát zlyháva a to pomáha extrémistom. Pokiaľ nebude fungovať pre ľudí, extrémizmus porastie. Vyhlásil to dnes prezident SR Andrej Kiska po stretnutí s verejnou ochrankyňou ľudských práv Janou Dubovcovou.


Pani ombudsmanka dlhodobo poukazuje na to, že nám zlyháva štát. A práve zlyhávanie štátu je vietor do plachiet každému extrémistovi. Pokiaľ s tým neurobíme poriadok, pokiaľ štát nebude fungovať v prospech ľudí, extrémizmus u nás bude rásť,“ povedal Kiska.

Ako príklad zlyhávania štátu uviedol reštitúcie aj protiprávne zaraďovanie detí do špeciálnych škôl. „Desiatky tisíc ľudí, niektorí viac ako 20 rokov čakajú na to, aby boli naplnené ich práva. A niektorí sa už ani nedočkali,“ poznamenal prezident. Poukázal aj na otázku nezávislosti inšpekcie, ktorá preskúmava policajné postupy a zásahy voči ľuďom a patrí pritom rovnako ako polícia pod ministerstvo vnútra.



Prezident sa podľa Dubovcovej na stretnutí zaujímal aj o bezbariérovosť verejných budov. Ombudsmanka ho informovala tiež o používaní policajnej sily voči ľuďom a hovorili aj o vzdelávaní detí a školskom systéme. „Je potrebné zmeniť systém vzdelávania. Európska komisia nás upozornila na nedostatky a ak sa nezlepšíme, možno sa začne aj konanie,“ zdôraznila Dubovcová.


Kiska po stretnutí skritizoval poslancov Národnej rady SR, ktorí o správu ombudsmanky o jej činnosti za minulý rok neprejavili v pléne veľký záujem. Vypočulo si ju len pár poslancov, plénum ju následne zobralo na vedomie. „Pri prerokovaní v parlamente bolo minimum poslancov. Európska komisia nás opakovane upozorňuje na to, že máme zlyhanie štátu a napriek tomu si hlas toho, kto dbá o dodržiavanie ľudských práv, príde vypočuť minimum poslancov,“ povedal.

Podľa Dubovcovej môže byť za nezáujmom poslancov aj ich slabá snaha o naprávanie krívd voči ľuďom a o riešenie oblasti ľudských práv. „Nedá sa to vylúčiť,“ poznamenala. Ombudsmanku mrzí, že poslanci po tom, ako v pléne vezmú na vedomie jej správu aj s odporúčaniami, nepracujú s nimi ďalej. „Nevyužívajú svoje legislatívne oprávnenie,“ uviedla. Prezident drží verejnej ochrankyni práv palce v jej práci a je presvedčený, že Národná rada SR v jej novom zložení sa bude hĺbkovo zaoberať tým, čo sa v spoločnosti deje.

Ombudsmanka vo svojej správe okrem iného konštatuje, že jej kancelária mala vlani celkovo 2928 podaní. Nie všetky však patrili do pôsobnosti ombudsmana. Dubovcová zistila porušenie základných práv a slobôd v 144 prípadoch. „To predstavuje porušenie základného práva a slobody približne v každom piatom podnete,“ uviedla. Vo výročnej správe ďalej sformulovala viaceré návrhy opatrení.








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci si v rámci EÚ berú vyšší počet úverov na bývanie
<< predchádzajúci článok
Eurokomisia žiada o dodržanie pravidiel nadobúdania pôdy