BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - V kalendári nepribudne osem pamätných dní, ako to navrhol poslanec za KDH Pavol Minárik. Poslanci neschválili jeho návrh, aby sa súčasných 16 pamätných dní rozšírilo o ďalších osem.
Podľa Minárika dnešná štruktúra štátnych sviatkov, dní pracovného pokoja a pamätných dní má rozsiahlu historickú medzeru. "S výnimkou Dňa reformácie, zaradeného medzi pamätné dni, existuje v zákone takmer tisícročná medzera medzi sviatkom sv. Cyrila a Metoda a sviatkami spojenými s osobou Ľudovíta Štúra a národným obrodením v druhej polovici 19. storočia," zdôvodnil Minárik. Tvrdí, že pamätné dni treba doplniť, pretože v slovenských dejinách neexistuje žiadna medzera či obdobie temna.
Zákon o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch chcel doplniť o štyri historické osobnosti - renesančného vzdelanca Mateja Bela, uhorskú panovníčku Máriu Teréziu, prvého uhorského kráľa Štefana I. a najvýznamnejšieho židovského učenca 19. storočia na svete Chatama Sofera a štyri vysokoškolské vzdelávacie inštitúcie - Trnavskú univerzitu, Academiu Istropolitanu, Prešovské evanjelické kolégium a banícku školu v Banskej Štiavnici.
K súčasným 16 pamätným dňom tak žiadal pridať 22. marec, kedy by sme si mali pripomínať výročie narodenia Mateja Bela, 12. mája výročie založenia Trnavskej univerzity, 29. mája výročie založenie Academie Istropolitana, 25. júna výročie korunovácie Márie Terézie za uhorskú kráľovnú v Bratislave, 11. augusta výročie založenia Prešovského evanjelického kolégia, 16. augusta výročie úmrtia Štefana I., prvého uhorského kráľa, 1. októbra výročie založenia baníckej školy v Banskej Štiavnici a 3. októbra výročie úmrtia Chatama Sofera.
V parlamente prešiel vládny návrh zákona o súkromných veterinárnych lekároch a vládny návrh zákona o pestovaní geneticky modifikovaných rastlín v poľnohospodárskej výrobe.
SITA