Podľa aktuálneho prieskumu amrop analytics, organizácie v turbulentnej súčasnosti oveľa viac ako inokedy potrebujú identifikovať a rozvíjať lídrov, ktorí ich dokážu úspešne viesť a napredovať s ...
BRATISLAVA 24. novembra (WN/PR) - Podľa aktuálneho prieskumu amrop analytics, organizácie v turbulentnej súčasnosti oveľa viac ako inokedy potrebujú identifikovať a rozvíjať lídrov, ktorí ich dokážu úspešne viesť a napredovať s nimi.
„Lídrov organizácie nevyhnutne potrebujú nielen na strategické rozhodovanie o investíciách, výrobných programoch, plánoch a budúcom smerovaní, ale najmä v zložitých časoch, ku ktorým možno zaradiť aj súčasnú ekonomickú nestabilitu vyvolanú otrasmi na finančných trhoch. Práve lídri totiž vedia správne manévrovať a zvládať výzvy a krízy prichádzajúce zvonka i zvnútra. Lídri dokážu minimalizovať hroziace riziká, pričom v mnohých prípadoch ich vďaka špecifickým schopnostiam a skúsenostiam dokonca vedia obrátiť na príležitosti,“ povedal Igor Šulík, Managing Partner poradenskej spoločnosti AMROP HEVER Slovakia. Aj toto konštatovanie vysvetľuje dôvod, prečo sa jej analytická jednotka amrop analytics v aktuálnom on-line prieskume zamerala na to, ako personálni manažéri vnímajú tému líderstva a ako v organizáciách riadia identifikáciu a rozvoj lídrov.
Prieskum potvrdil dôležitosť témy líderstva pre organizácie a ich personálnych manažérov. Podľa nich ide o frekventovanú (26 %), aktuálnu (16 %) a dôležitú (22 %) tému. Respondenti si uvedomujú dôležitosť líderstva pre napredovanie organizácie a význam v ich personálno-manažérskej agende. Len menej ako 3 % opýtaných má pocit, že táto téma sa ich organizácie netýka, je pre nich nepodstatná. Dôvodom však je, že túto otázku považujú za vyriešenú a nemusia sa ňou zaoberať. Dve tretiny (takmer 64 %) personálnych manažérov cítia, že téma líderstva sa v ich organizácii podceňuje. Primerane sa rieši len v každej tretej organizácii.
Pokiaľ ide o vyhľadávanie lídrov, personálni manažéri si uvedomujú jeho potrebu pre aktuálne i budúce fungovanie, o čom svedčí jednoznačný nesúhlas s výrokom, že v organizácii hľadať lídrov nepotrebujú. Naopak, snahu identifikovať lídrov v radoch vlastnej organizácie deklarovali tri štvrtiny opýtaných (27 % – určite sa hodí, 50 % – skôr sa hodí). Viac ako polovica (55 %) opýtaných zastáva názor, že v hľadaní lídrov by mali byť aktívnejší. Len v menej ako 10 % organizácií lídrov hľadajú len v radoch manažmentu, na všetky úrovne vzhliadajú vo viac ako 70 % skúmaných organizácií. Viac než polovica sa pritom nespolieha len na vlastné zdroje, ale sa pri identifikovaní lídrov orientujú aj mimo vlastnej organizácie. Túto otázku zväčša riešia interne, pričom asi 32 % prizýva k týmto procesom externé konzultantské
Pre organizácie je jednoznačne viac ako inokedy výzvou a nevyhnutnosťou zaoberať sa líderstvom, identifikovať a podporovať správny typ lídrov, ktorí sa v dobrých i zlých časoch postavia do prvých línií a ktorí sa popasujú s aktuálnou situáciou a dokážu z nej pre organizáciu vyťažiť čo najviac. „Lídri majú nesmierny vplyv na to, ako ľudia vnímajú organizáciu a aký výkon podávajú. V krízach, keď sú väčšmi ovládaní obavami a emóciami, sa nechajú viesť tými, ktorí preukážu odvahu postaviť sa nepriaznivej situácii a sú schopní jasne a zrozumiteľne komunikovať cieľ a dodávať nádej. Pozdvihnutie dôvery, porozumenia a optimizmu v organizácii, na ktorú číhajú hrozby, je ďalším a dôležitým kľúčom k nastoleniu stability,“ dodal I. Šulík.
O prieskume
Cieľovou skupinou boli personálni manažéri aktuálne pôsobiaci na najvyššej, resp. relevantnej manažérskej pozícii v oblasti riadenia ľudského kapitálu z dvesto z hľadiska obratu najväčších spoločností pôsobiacich na Slovensku. Z nich sa do prieskumu zapojilo 65 respondentov. Vzhľadom na veľkosť vzorky a celkového súboru možno výsledky prieskumu zo štatistického hľadiska prehlásiť za reprezentatívne na 95% hladine významnosti s intervalom spoľahlivosti 10,1.
Úplné a originálne znenie štúdie Vhodným typom líderstva možno čeliť ťažkým časom možno nájsť na adrese:
http://www.amrophever.sk/pdf/Vhodnym_typom_liderstva.pdf
AMROP HEVER Slovakia je poradenská spoločnosť s takmer dvadsaťročnou históriou na slovenskom a stredoeurópskom trhu. Prostredníctvom zvyšovania kvality ľudského kapitálu a efektívnosti jednotlivých činností pomáha súkromnému i verejnému sektoru zlepšovať výsledky a pripravenosť na úspešné zvládnutie trhových príležitostí a výziev. Je lídrom v poskytovaní riešení v oblasti Executive Search, Board Advisory Services, Management Audit & Human Capital Consulting, pričom stavia na talentovaných a skúsených odborníkoch s hlbokou znalosťou jednotlivých sektorov. Ako súčasť The Amrop Hever Group (TAHG) – geograficky najväčšej skupiny Executive Search spoločností na svete, a člen The Association of Executive Search Consultants (AESC) – najprestížnejšej výberovej profesijnej asociácie v oblasti Executive Search, poskytuje najvyššiu úroveň služieb v tejto oblasti.
AMROP HEVER Slovakia je súčasťou portfólia strategickej holdingovej spoločnosti JENEWEIN GROUP.
amrop analytics je rešeršno-analytická jednotka poradenskej spoločnosti AMROP HEVER Slovakia zameraná na monitorovanie, skúmanie a analýzu aktuálnych otázok a najnovších trendov v oblasti ľudského kapitálu na Slovensku. Realizuje výskum a publikuje zistenia prostredníctvom analytických štúdií prioritne v oblastiach Executive Search, hodnotenie líderských schopností a rozvoj individuálneho líderstva. Okrem toho skúma špecifické otázky súvisiace so stavom ľudského kapitálu v rôznych sektoroch a publikuje jedinečné sektorové analýzy. Na originalite výskumu a jedinečných zisteniach stavia celá AMROP HEVER Slovakia a využíva ich ako ďalší inovatívny nástroj pri poskytovaní poradenských riešení.
Ďalšie informácie poskytne:
Igor Šulík, Managing Partner
Elena Hybská, Senior Analyst
AMROP HEVER Slovakia – Global Executive Search
Zámocká 36, P. O. Box 283, 814 99 Bratislava
tel./fax: +421 2 5443 6001-7
e-mail: slovakia@amrophever.sk
www.amrophever.sk
www.amropanalytics.sk