Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. októbra 2017

Veža na Kamzíku oslávi 50. výročie položenia základného kameňa



Na snímke pohľad na západnú časť mesta Bratislava. Celkom hore vysielač na Kamzíku, pod ním bratislavská Koliba.



Zdieľať
Na snímke pohľad na západnú časť mesta Bratislava. Celkom hore vysielač na Kamzíku, pod ním bratislavská Koliba. Foto: TASR - Michal Svítok
 
Bratislava 12. októbra (TASR) - Základný kameň televíznej veže v Bratislave na malokarpatskom vrchu Kamzík (438,4 metra nad morom) položili pred 50 rokmi 12. októbra 1967.


Televízna veža je jedným z výškových symbolov slovenského hlavného mesta Bratislava. Má tvar vretenovitého dvojihlana a je vysoká 120 metrov, televízny vysielač je vysoký takmer 200 metrov. Veža stojí na malokarpatskom vrchu Kamzík v bratislavskom lesoparku.

"Vysielač zabezpečil kvalitnejší televízny signál a Bratislavčanov zaujala aj architektúra stavby. Z veže sa stal významný orientačný bod v krajine," uviedol pre TASR akademický maliar Stanislav Harangozó, ktorý vytvoril kamennú mozaiku v interiéri veže podľa návrhu výtvarníčky Sibylly Greinerovej.
 
V televíznom vysielacom stredisku na Kamzíku v Bratislave dali pred 26.augusta 1974 do prevádzky vysielač II.televízneho programu. Archívne foto je z roku 1974. Foto: TASR
 


Stavbu televíznej veže dokončili v roku 1975. Pôvodný televízny vysielač, ktorý signálom pokrýval Bratislavu a časť Západoslovenského kraja, vysielal od 3. novembra 1956. V čase dostavby vysielača na Kamzíku už vo svete existovali také monumenty ako televízna veža v kanadskom Toronte s výškou 553 metrov či o niečo nižšia, 539-metrová televízna veža Ostankino v hlavnom meste bývalého Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) v Moskve.

V roku 1960 postavili televízny vysielač na vrchu Suchá hora v Kremnických vrchoch pre stredné Slovensko a o rok neskôr k nemu pribudol vysielač pre východnú časť krajiny na Dubníku v Slanských vrchoch. V roku 1980 bolo televíznym signálom prvého programu pokrytých už 98,5 percenta územia Slovenska.

V bratislavskej televíznej veži, v najširšom úseku konštrukcie, sa vo výške 68 metrov nachádza otáčajúca sa reštaurácia. Cez jej okná majú návštevníci výhľad na panorámu Bratislavy a široké okolie. Vežu navrhol kolektív autorov Stanislav Májek, Jakub Tomašák a Juraj Kozák.
 
Na archívnej foto z 15. januára 1979 lyžiarska lúka pod Kamzíkom. Foto: TASR/Vlastimír Andor
 


Významná bratislavská dominanta už od svojho vzniku púta pozornosť architektov aj verejnosti. Architekti Vladimír Hain, Michal Ganobjak, Tomáš Hanáček a Marek Harčarík, ktorí v roku 2016 spracovali projekt Kamzík NON-STOP, upozornili na potrebu celoročného osvetlenia lokality na Kamzíku i samotnej veže. Podľa nich veža spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky na výstražné osvetlenie z pohľadu letovej prevádzky a je možné ju vnímať aj počas jasnej noci ako dominantu.

 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pred 525 rokmi dosiahli Kolumbove lode brehy nového kontinentu
<< predchádzajúci článok
Pred 100 rokmi sa narodil signatár Charty 77 Zdeněk Urbánek