Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2018

Veterinárny inšpektor zrejme vstúpi do bytu len pri dôvodnom podozrení



Veterinárni inšpektori zrejme nebudú môcť pri kontrole len tak vstupovať do obydlí majiteľov zvierat. Urobiť tak budú môcť iba v prípade, že existuje dôvodné podozrenie ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 2. mája (TASR) – Veterinárni inšpektori zrejme nebudú môcť pri kontrole len tak vstupovať do obydlí majiteľov zvierat. Urobiť tak budú môcť iba v prípade, že existuje dôvodné podozrenie napríklad o týraní zvieraťa. Pôvodne mal mať veterinár možnosť vstúpiť do obydlia aj v prípade pochybností. To namietal poslanec z Mosta-Híd Peter Kresák a navrhol zmenu. Členovia parlamentného ústavnoprávneho výboru ju odsúhlasili. Návrh zákona o veterinárnej starostlivosti, vďaka ktorému už zviera nemá byť považované za vec, poslanci odobrili. O zákone, ako aj o zmenách v ňom, rozhodne plénum na májovej schôdzi.


"Návrh, ako bol predložený, veterinárom umožňuje pomerne neštandardným spôsobom vstupovať do obydlia," upozornil Kresák a poukázal na ústavou garantované právo na obydlie. Súhlasí, aby veterinári mohli vstupovať pri výkone kontroly do obydlia napríklad v prípade dôvodného podozrenia, že je ohrozený život zvieraťa. Odmieta však, aby to mohli robiť iba v prípade pochybností. Treba podľa Kresáka dbať o to, "aby sme neotvárali dvere pre slabo zdôvodniteľný vstup veterinárov do obydlí". Svojím pozmeňujúcim návrhom chce viac chrániť obydlie.

Opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) nevidí dramatický rozdiel medzi dôvodným podozrením a pochybnosťami. "Veď aj pochybnosti musia byť nejako zdôvodnené," podotkol Dostál. "Nemyslel som si, že budem musieť právnikovi vysvetľovať tento rozdiel. Ten rozdiel je flagrantný," reagoval Kresák s tým, že pochybnosť môže vzniknúť v hlave každého veterinára. "Nemôže to byť len o tom, že niekto má pochybnosti, tam musí byť dôvodné podozrenie," zopakoval. Poslanec SaS Alojz Baránik sa priklonil ku Kresákovmu názoru. "Aj veterinár môže konať len v rozsahu ústavy. Povinnosť rešpektovať ústavu by mala byť samozrejmá," zdôraznil v súvislosti s ústavným právom na obydlie.

"Obydlie je nedotknuteľné. Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu," citoval ústavu šéf výboru Róbert Madej (Smer-SD), ktorý by k zmenám v tejto súvislosti pristupoval zdržanlivo. "Aby toto právo bolo dotknuteľné iba v najnevyhnutnejších prípadoch," doplnil.

Aktivistka Zuzana Stanová za iniciatívu Zvierací ombudsman uviedla, že veterinárni inšpektori by mali mať možnosť priamejšie riešiť problémové prípady. "Ani ústavné právo na obydlie nie je bezbrehé," poznamenala. Pavla Dugovičová zo Slobody zvierat poukázala na množstvo týraných zvierat, ktoré organizácia zachraňuje.

"Zostávame stáť pred dverami," uviedla v súvislosti s otázkou vstupu veterinárneho inšpektora do obydlia. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) zdôraznila, že týranie zvierat či nelegálne množiarne sa nedajú odhaliť, kým sa nevstúpi do obydlia.

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti má definovať zviera ako cítiacu bytosť a tiež zavádza opatrenia proti množiteľom aj proti týraniu zvierat. Materiál prináša zmeny aj v Občianskom zákonníku. Novelou rieši aj trávenie zvierat na sídliskách a cirkusy. Agrorezort si od novely sľubuje aj efektívnejšiu ochranu práv zvierat najmä pred týraním. Posilnia sa totiž právomoci veterinárnych inšpektorov. V prípade podozrenia z týrania budú mať právo vstúpiť na pozemok aj bez policajtov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavské letisko začne od štvrtka s údržbou, hlavnú dráhu uzavrie
<< predchádzajúci článok
Video: V Rusku je pred dokončením prvá mobilná jadrová elektráreň