Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. januára 2017

Veterinári upozorňujú chovateľov na nepriaznivý vývoj vtáčej chrípky



Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Spišská Nová Ves upozorňuje chovateľov hydiny a iného vtáctva, ako aj voľne žijúcich vtákov na vysoko ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Spišská Nová Ves 11. januára (TASR) - Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Spišská Nová Ves upozorňuje chovateľov hydiny a iného vtáctva, ako aj voľne žijúcich vtákov na vysoko patogénnu vtáčiu chrípku a na nepriaznivý vývoj nákazovej situácie nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Potvrdené boli zatiaľ tri ohniská, kde sa vtáčia chrípka vyskytla. RVPS žiada chovateľov, aby zabránili možnému prenosu nebezpečnej nákazy do chovov hydiny.


Klinické príznaky vysoko patogénnej formy aviárnej influenzy (HPAI) sú podľa veterinárneho lekára Jána Teplana rozmanité. Medzi skoré príznaky možno zahrnúť nechutenstvo, zníženie príjmu vody a relatívne nízku úmrtnosť.

"Alternatívne sa však táto choroba môže objaviť náhle v kŕdli a mnoho vtákov môže uhynúť buď bez varovných príznakov, alebo s minimálnymi príznakmi, ako je depresia, nechutenstvo, našuchorené perie a horúčka. Spravidla platí, že o čo dlhšie hydina a iné vtáctvo žijúce v zajatí prežíva, o to výraznejšie sú klinické príznaky," uviedol Teplan. Časový model rozvinutia príznakov závisí od vírusu a od hostiteľa prvej infikujúcej dávky spolu so systémom chovu.

"Vírus sa šíri pomalšie u nosníc chovaných v klietkach alebo u vtákov žijúcich vo voľnej prírode v porovnaní s tými, ktoré žijú vo voľnom ustajnení," podotkol veterinár s tým, že napríklad sliepky infikované vírusom HPAI môžu najprv znášať vajcia s mäkkou škrupinou, avšak čoskoro ich prestanú znášať úplne. U chorých vtákov je zas prítomná silná vodnatá hnačka a vtáky sú nadmerne smädné. "Dýchanie môže byť sťažené a dá sa pozorovať nadmerné slzenie. Úmrtnosť v kŕdli kolíše od 50 do 100 percent," podotkol Teplan.

U brojlerov sú príznaky HPAI často menej očividné ako u inej hydiny, pričom zvyčajne medzi ne patrí ťažká depresia, nechutenstvo či zvýšená úmrtnosť. Pri morkách sa vírus prejavuje podobne ako u iných vtákov žijúcich v zajatí, u husí sú príznaky podobné príznakom nosníc, ide o depresie, nechutenstvo a hnačky. "Kačice nemusia pri infikovaní vírusom HPAI vykazovať klinické príznaky, bolo však hlásené, že niektoré kmene vyvolávajú príznaky podobné tým u husí s určitou úmrtnosťou," priblížil veterinárny lekár. Podľa jeho slov u pštrosov môžu klinické príznaky absentovať.

V prípade poklesu znášky, príjmu krmiva a vody, pri klinických prejavoch svedčiacich o nákaze či v prípade úhynu hydiny a iného vtáctva je potrebné privolať veterinárneho lekára a túto skutočnosť oznámiť na RVPS Spišská Nová Ves. Upozornenie RVPS uviedla na svojej internetovej stránke samospráva Spišskej Novej Vsi.   

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri bombovom útoku v Afganistane zahynulo päť diplomatov SAE
<< predchádzajúci článok
Daniel Ortega je už po štvrtý raz na poste prezidenta Nikaraguy