![]() |
15. apríla 2018
Apríl praje nielen záhradkárom, ale aj všetkým milovníkom meteorických rojov. Tento mesiac bude skutočne štedrý. Na večernom nebi sa predvedú dokonca dva.
Na snímke radiant meteorického roja Lyridy.
Foto: FOTO - Marek Husárik
Už ich názov napovedá, že pomyselné miesto, z ktorého zdanlivo vylietavajú - tzv. radiant, sa nachádza v súhvezdí Lýra. To u nás vychádza takmer súčasne so západom Slnka. Zvláštnosťou roja je, že mení svoju výdatnosť. „Je známe, že Lyridy každých 60 rokov majú fázu výraznejšej aktivity. V roku 1982 dosiahli maximum asi 90 meteorov za hodinu, pritom podobnú hodnotu zaznamenali aj v roku 1922,“ dodal Husárik.
Nádherné divadlo v podobe žiarivých zábleskov, letiacich oblohou, majú na svedomí drobné prachové častice. Ich materským telesom je kométa s označením C/1861 G1 Thatcher. Ide o dlhoperiodickú kométu, ktorej trvá jeden obeh Slnka okolo 415 rokov. Jej drobné úlomky nalietavajú do zemskej atmosféry v rýchlosti 47 km/s.
Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP
Radiant roja sa bude nachádzať v súhvezdí Vodnár, preto záblesky budú zdanlivo vylietavať spoza obzoru. Lepšie podmienky na jeho pozorovanie budú mať z tohto dôvodu južnejšie krajiny.
Za aprílové Eta Akvaridy vďačíme jednej z najznámejších komét 1P/Halley. Zaujímavosťou je, že kométa je zdrojom aj iného meteorického roja.„Keď Zem prechádza tzv. zostupným uzlom dráhy kométy, pozorujeme Eta Akvaridy a pri prechádzaní výstupným uzlom sa na oblohe v druhej polovici októbra objaví meteorický roj Orioníd,“ dodal astronóm.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |