Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

15. júna 2009

VESMÍR: Otvoril sa kryt na Herschelovom ďalekohľade



Kryt na Herschelovom ďalekohľade, ktorý chránil jeho citlivé prístroje pred kontamináciou, sa úspešne otvoril. +VIDEO



Zdieľať
Svetlo, nahromadené 3,5 metrovým zrkadlom, sa tak po prvý raz dostane k jednotlivým prístrojom v kryostate. Príkaz na uvoľnenie dvoch závor, ktorý vyslali v nedeľu, bol od vypustenia Herschelovho a Planckovho ďalekohľadu najdôležitejšou chvíľou v tejto misii Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Neúspešné otvorenie by zmarilo celý projekt. "Potrebujeme, aby sa otvoril poklop, inak neuvidíme oblohu, takže je to naozaj dôležitá udalosť," povedal Matt Griffin z Cardiffskej univerzity, hlavný odborník na SPIRE, ktorý je jedným z troch prístrojov vnútri kryostatu. Na prvé snímky si vedci a vedkyne však ešte nejaký čas počkajú. Herschelov ďalekohľad začne naplno pracovať o niekoľko týždňov.

Herschelov teleskop spolu s Planckovým ďalekohľadom vypustila ESA na obežnú dráhu zo základne v Kourou vo Francúzskej Guyane 14. mája. Ich úlohou je skúmať pôvod vesmíru a vznik hviezd a galaxií. Herschelov ďalekohľad s 3,5 metrovým zrkadlom a vôbec najväčším a najvýkonnejším teleskopickým reflektorom vo vesmíre, bude zbierať údaje o najchladnejších a najodľahlejších objektoch, aké boli doteraz sledované s cieľom objasniť históriu formovania hviezd a galaxií. Planck bude skúmať mikrovlnné žiarenie kozmického pozadia (Cosmic Microwave Background - CMB) po Veľkom tresku (Big Bang), čo podľa všetkého viedlo ku vzniku vesmíru asi pred 14 miliardami rokov. Predpokladá sa, že vesmírne observatórium bude pracovať najmenej tri roky. Herschelov ďalekohľad je momentálne na ceste k pozorovacej pozícii, vzdialenej 1,5 milióna kilometrov od Zeme. Ostáva mu ešte 90% cesty. Napriek tomu je už tak ďaleko od Zeme, že príkaz na uvoľnenie závor dorazil z pracoviska na Zemi k ďalekohľadu o necelých päť sekúnd neskôr.

Herschelov ďalekohľad dokáže zachytiť dianie vo veľmi chladných častiach vesmíru. Urobí tak snímky rodiacich sa zhlukov hviezd, či ľadových hviezd ďaleko od nášho solárneho systému. Aby mohol ďalekohľad pozorovať tieto objekty, musia byť jeho prístroje udržiavané vo veľkom chlade. V kryostate, komore s prístrojmi, sa udržiava teplota blížiaca sa k absolútnej nule (-273 stupňov Celzia). Na jej udržanie sa používa supertekuté hélium. Prístroje boli takmer dva roky uložené v kryostate pri veľmi nízkych teplotách, čím sa malo predísť kontaminácii. "Všetko, čo sa vypustí do vesmíru, vždy obsahuje nejakú vodnú paru a rôzne iné kontaminanty - prchavé plyny - absorbované v materiáli. A vo vesmíre sa voda a tieto prchavé látky pomaly vyparia do vesmírneho vzduchoprázdna," dodal Griffin. "Je obvyklé a potrebné počkať, kým sa to stane, aby sme sa uistili, že tieto kontaminanty sa nedostanú do vnútra kryostatu, kde by mohli kondenzovať na prístrojoch," uzavrel.

Otvorenie poklopu v spomalenom pohybe

Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spevák Maroon 5 napíše pieseň o Cameron Diaz
<< predchádzajúci článok
POHODA: Organizátori zverejnili rozpis festivalových vlakov