Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2010

Verím v ľudské práva a právny štát, vyhlásila Su Ťij



Základom demokracie je sloboda prejavu. V nedeľu to počas prvého verejného vystúpenia pred tisíckami svojich ...



Zdieľať
tij Su Ťij strávila 15 z posledných 21 rokov v domácom alebo riadnom väzení.Foto: SITA, APRANGÚN 14. novembra (WEBNOVINY) - Základom demokracie je sloboda prejavu. V nedeľu to počas prvého verejného vystúpenia pred tisíckami svojich priaznivcov uviedla barmská opozičná líderka Aung San Su Ťij, ktorú v sobotu prepustili z väzenia. Su Ťij strávila 15 z posledných 21 rokov v domácom alebo riadnom väzení. Obľúbená politička ďalej pred jasajúcim davom dodala, že chce spolupracovať so všetkými demokratickými silami a spoločne budú pracovať na tom, aby sa zvýšila životná úroveň národa. Su Ťij si však najprv plánuje vypočuť želania ľudí a potom sa rozhodne, čo treba urobiť. Prvý politický prejav po rokoch väznenia predniesla 65-ročná laureátka Nobelovej ceny mieru pred centrálou svoje strany Národná liga za demokraciu v Rangúne. Po vystúpení sa stretla so zástupcami médií a zahraničnými diplomatmi.


Svet privítal prepustenie Aung San Su ŤijCharizmatická líderka sa na vojenskú chuntu nehnevá
Prodemokratická politička tvrdí, že počas dlhých rokov väznenia s ňou chunta zaobchádzala dobre. "Voči osobám, ktoré ma držali v domácom väzení necítim žiadne nepriateľstvo ... bezpečnostní predstavitelia sa ku mne správali dobre. Chcem ich požiadať (chuntu), aby sa tak dobre správali aj k ľuďom," uviedla Su Ťij na adresu barmského vojenského režimu.

Su Ťij prítomných nabádala k tomu, aby sa nebáli slobody prejavu vo vojensky kontrolovanej Barme. Mali by sa podľa nej postaviť za svoje práva a neupadať na duchu. Takéto vyjadrenia podľa agentúry Reuters naznačujú tomu, že by sa mohla v budúcnosti politicky angažovať. "Demokracia je vtedy, keď vládu kontrolujú ľudia. Ja budem akceptovať, keď ma budú ľudia kontrolovať," vyzvala Su Ťij svojich sympatizantov.

Su Ťij chce stiahnuť sankcie voči obyvateľom Barmy
"Verím v ľudské práva a verím v právny štát. Som odhodlaná pracovať ruka v ruke s ďalšími demokratickými silami v krajine," povedala dcéra národného hrdinu v boji za nezávislosť Su Ťij na tlačovej konferencii po verejnom vystúpení pred centrálou NDL. Prodemokratická politička chce hovoriť so západnými krajinami o stiahnutí sankcií voči obyvateľom Barmy. "Pokiaľ si ľudia skutočné prajú, aby sa stiahli sankcie, zvážim to," povedala Su Ťij novinárom. "Toto je čas, keď potrebuje Barma pomoc ... západné a východné národy, celý svet ... na začiatku všetkého je dialóg." Analytici očakávajú, že Su Ťij bude spolupracovať so západom, na tom, aby sa zrušil sankcie, ktoré kedysi sama podporovala. Teraz však vie, že škodia oveľa viacej občanom Barmy, ako vládnucej vojenskej chunte.

Aung San Su Ťij prepustili týždeň po parlamentných voľbách, na ktorých sa nemohla zúčastniť a jej strana ich bojkotovala. Šéfka opozičnej strany Národná liga za demokraciu strávila pätnásť z posledných 21 rokov striedavo buď v domácom alebo riadnom väzení.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PETRANSKÝ: Poznanie minulosti je dôležité pre súčasnosť
<< predchádzajúci článok
Vzťahy Rusko-NATO sa zlepšujú, vyhlásil Medvedev