Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. februára 2019

Verejní funkcionári majú mesiac na podanie majetkových priznaní



Verejní funkcionári majú mesiac na podanie majetkových priznaní. Termín vyprší 31. marca. Aby sa vyhli pokutám, nesmú sa s podaním priznania omeškať ani ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván
Bratislava 24. februára (TASR) - Verejní funkcionári majú mesiac na podanie majetkových priznaní. Termín vyprší 31. marca. Aby sa vyhli pokutám, nesmú sa s podaním priznania omeškať ani jeden deň. Zároveň by si mali dať pozor pri vypĺňaní a na nič nezabudnúť. Majetkové priznania má na starosti parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.


Povinnosť podať majetkové priznanie sa týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc SR.

Verejní funkcionári v majetkovom priznaní uvádzajú celkové príjmy za výkon verejnej funkcie za predošlý rok, prípadne aj iné príjmy. Zverejňujú tiež zoznam svojho nehnuteľného a hnuteľného majetku, avšak bez konkrétností. Za verejného funkcionára sa navyše považuje osoba ešte rok odo dňa skončenia výkonu verejnej funkcie.

Tento rok ešte podávajú majetkové priznania po starom, hoci už schválili nové pravidlá pri vypĺňaní majetkových priznaní. Zmeny však nadobudnú účinnosť až od januára 2020. Po novom sa bude zákon vzťahovať na viac verejných funkcionárov ako doteraz. Novela upravuje aj otázku majetkov a darov a ich bližšieho opisu. Právna norma rieši aj majetkové prírastky verejného funkcionára a tiež upravuje pokuty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kubánci hlasujú v referende o novej ústave
<< predchádzajúci článok
Ekonómovia bánk nevidia príčiny zhoršenia situácie na trhu práce