Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. septembra 2019

VERDIKT: Brusel mal pravdu o úľavách pre Fiat, mýlil sa pri Starbuckse



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Brusel/Luxemburg 24. septembra (TASR) - Všeobecný súdny Európskej únie v utorok v rámci série rozhodnutí týkajúcich sa štátnej pomoci alebo poskytnutia daňových výhod pre firmy prijal dva "ostro sledované" rozsudky týkajúce sa daňových výhod pre firmu Starbucks Manufacturing EMEA BV (SMBV) v Holandsku a spoločnosť Fiat Chrysler Finance Europe (FFT) v Luxembursku. V súdnom spore bola jednou zo strán aj Európska komisia (EK).


V prípade Starbucks eurokomisia "prehrala" a v prípade týkajúcom sa spoločnosti FTT prvostupňová inštancia Súdneho dvora EÚ potvrdila postoj exekutívy EÚ.

Taliansky výrobca automobilov Fiat a americký reťazec Starbucks, ktoré Brusel sankcionoval už pred štyrmi rokmi, boli prvé z dlhej série nadnárodných spoločností, na ktoré sa zamerala EK, pretože mali prospech z "príliš priaznivého" daňového režimu.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v októbri 2015 vyzvala Fiat a Starbucks, aby vrátili 30 miliónov eur každá, prvá z nich Luxembursku a druhá Holandsku. Obe spoločnosti a tiež obe krajiny, v ktorých boli predmetom daňových úľav, podali proti tomuto rozhodnutiu odvolanie na Súdny dvor EÚ.

Podľa pôvodného vyjadrenia Vestagerovej išlo o daňové výhody, ktoré sú v skutočnosti nezákonnou štátnou pomocou a ktoré spôsobujú narušenie hospodárskej súťaže.

V prípade Starbucksu všeobecný súd skonštatoval, že EK nemohla dokázať existenciu výhody v prospech tejto spoločnosti. Konkrétne eurokomisia nesprávne usúdila, že samotný výber metódy čistej transakčnej marže (TNMM) v prejednávanej veci daňovo zvýhodnil spoločnosť SMBV.

V prípade spoločnosti FFT eurokomisia dospela k záveru, že Luxembursko bolo povinné vymáhať od firmy protiprávnu a nezlučiteľnú pomoc. V tejto kauze súdna inštancia z Luxemburgu dala za pravdu EK, ktorá dospela k záveru, že opatrenia na uplatnenie metódy čistej transakčnej marže, schválenej sporným daňovým rozhodnutím, boli nesprávne. Aj podľa súdnych expertov metodika schválená sporným daňovým rozhodnutím minimalizovala zisky FFT, na základe ktorých sa určuje daňová povinnosť a eurokomisia preto mohla oprávnene vyvodiť záver, že uvedené daňové rozhodnutie poskytlo FFT výhodu, ktorej výsledkom bolo zníženie daňovej povinnosti v porovnaní s daňou, ktorú by ináč musela FTT odviesť podľa luxemburského daňového práva.

Pri oboch rozsudkoch je možné odvolať sa na vyššiu inštanciu, čiže na Súdny dvor EÚ.

Tlačová agentúra AFP s odkazom na oba prípady upozornila, že ide o pozorne sledované kauzy, lebo ide o prvé súdne rozhodnutia, ktoré sa týkajú nadnárodných spoločností a dohôd o daňových úľavách s vládami niektorých krajín EÚ, na ktorá sa zamerala Vestagerová. Rovnaká súdna inštancia bude totiž rozhodovať aj o írskej schéme daňových úľav pre americký softvérový gigant Apple, kde Vestagerová od augusta 2016 v mene exekutívy EÚ žiada navrátenie 13 miliárd eur do írskej štátnej kasy, čiže sumu, ktorá nebola vyplatená v súlade s bežným daňovým režimom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koncern Shell na čerpacej stanici v Budapešti omylom zamenil palivo
<< predchádzajúci článok
Návštevnosť Trenčianskeho hradu láme rekordy