Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. októbra 2016

Venezuelská opozícia stupňuje tlak na Madura generálnym štrajkom



Venezuelský prezident Nicolás Maduro, archívne foto



Zdieľať
Venezuelský prezident Nicolás Maduro, archívne foto Foto: TASR/AP


Caracas 28. októbra (TASR) - Mnohí obyvatelia venezuelskej metropoly dnes na protest proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi nešli do práce. Zatvorené boli v Caracase tiež viaceré školy a obchody, citeľne slabšia bola aj dopravná špička.

Opozičná koalícia Okrúhly stôl demokratickej jednoty (MUD) zvolala na dnes 12-hodinový generálny štrajk, čím reagovala na rozhodnutie najvyššieho volebného úradu, ktorý minulý týždeň pozastavil proces vedúci k referendu o odvolaní prezidenta Nicolása Madura.

Venezuelské úrady sa vyhrážali, že podniky, ktoré sa dnes rozhodnú svoju prevádzku neotvoriť, vyvlastnia. Mnoho zamestnávateľov však reagovalo vyhlásením, že štrajk je protestom obyčajných ľudí a nie iniciatívou zameranou na sabotovanie už i tak zmrzačenej ekonomiky.

Úspech dnešného štrajku je však sporný, napísala agentúra DPA. Opozícia protest označila za víťazstvo a na sociálnych sieťach zverejnila fotografie prázdnych ulíc. "Tento piatok vyzerá ako nedeľa - občania aj napriek hrozbám ostali doma," uviedol opozičný zákonodarca Simón Calzadilla.

Vláda naopak štrajk označila za neúspešný a venezuelský minister práce Oswaldo Vera uviedol, že dnešok prebiehal rovnako ako ktorýkoľvek iný pracovný deň. Latinskoamerická televízna stanica TeleSUR spriaznená s venezuelskou vládou odvysielala zábery autobusov, chodcov, taxíkov a vôbec rušného života v centre Caracasu.

"Verejný sektor, banky, doprava, študenti, malé a stredné podniky - všetci pracujú. Tu nikto neštrajkuje,"
povedal venezuelský viceprezident Aristóbulo Istúriz.

Po zastavení procesu vedúceho k referendu o odvolávaní prezidenta začala opozícia tento týždeň zvolávať masové protesty a používať taktiku, ktorá podľa agentúry AP značne pripomína tú spred štátneho prevratu v roku 2002.

Zatiaľ čo vtedajší, medzičasom zosnulý prezident Hugo Chávez sa stále teší veľkej priazni verejnosti, jeho nástupca Maduro je momentálne veľmi nepopulárny. Podľa prieskumov verejnej mienky si jeho odchod z úradu do konca roka želajú približne tri štvrtiny Venezuelčanov. Madura obviňujú z vyvolania najhoršej ekonomickej krízy za uplynulé desaťročia.

Opoziční aktivisti vyzbierali v rámci petície požadujúcej vypísanie referenda o odvolaní prezidenta dovedna 1,8 milióna podpisov. Volebná komisia z nich však uznala iba 400.000.

Najvyšší volebný orgán minulý týždeň navyše označil zbieranie podpisov za podvrh a pozastavil proces, ktorý má viesť k vypísaniu referenda o odvolaní Madura.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oblačnú sobotu na severe môžu poznačiť prehánky
<< predchádzajúci článok
Georgievová opúšťa EK, bude výkonná riaditeľka Svetovej banky