Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. júna 2011

Veľvyslanectvá 20 krajín podporujú pochod gejov a lesieb



Diplomatickí zástupcovia 20 krajín na Slovensku podporujú druhý ročník akcie Dúhový Pride. S historicky prvým pochodom neheterosexuálne ...



Zdieľať
pride Ilustračné foto. Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) - Diplomatickí zástupcovia 20 krajín na Slovensku podporujú druhý ročník akcie Dúhový Pride.


S historicky prvým pochodom neheterosexuálne orientovaných ľudí sympatizovalo 16 zahraničných zastupiteľstiev u nás aj pred rokom. Agentúru SITA o tom informovala Martina Joriková z ambasády Spojených štátov.

"Stojíme obrazne aj doslovne na strane účastníkov pochodu, ktorí sa pokojne zhromaždia, aby sa verejne zastali svojich ľudských práv a zdvihli povedomie o LGBT komunite na Slovensku. Každý, vrátane LGBT ľudí, by mal slobodne užívať svoje práva a slobody ukotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv," píše sa v spoločnom vyhlásení diplomatických zástupcov. Svoje sympatie okrem iných prejavili veľvyslanectvá USA, Nemecka, Francúzska, Maďarska či Poľska.



Chmel podporil pochod

Sobotňajší pochod gejov a lesieb má podporu podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela. Či sa však Chmel na pochode zúčastní, dnes ešte nie je isté. "Zatiaľ má vicepremiér na sobotu viacero pozvaní na akcie na Slovensku vrátane Dúhového pochodu, ešte nespresnil kam pôjde," informoval agentúru SITA Jozef Švolík z Kancelárie podpredsedu vlády SR.Podpredseda vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel. Archívne foto.Foto: SITA/Michal Burza

Vicepremiér však k PRIDE vydal vyhlásenie, v ktorom sa píše, že pochod vníma ako manifestáciu inakosti a uznanie ľudskej dôstojnosti a rovnosti ľudí, ktorí patria k sexuálnym menšinám.

"Verím, že jedného dňa aj naša spoločnosť právne uzná, že homosexuálne páry sú schopné vytvoriť dlhotrvajúce zväzky tak, ako heterosexuálne páry a že si zasluhujú nielen rovnaké práva, ale aj rovnaký spoločenský rešpekt," vyhlásil Chmel.

Odopieranie práv akýmkoľvek menšinám sa podľa neho často zneužíva aj v politickom zápase, neraz zastiera skutočné problémy krajiny a je skôr svedectvom pretrvávajúcej intolerancie takzvanej väčšinovej spoločnosti ako porozumenia a znášanlivosti. "Žiaľ, Slovenská republika je na chvoste krajín Európskej únie nielen v uznaní práv neheterosexuálnych menšín, ale vôbec citlivosti k akýmkoľvek menšinám. Som presvedčený, že to tak nemôže dlho zostať a že aj tento pochod môže prispieť k pozitívnej zmene," uviedol vo svojom vyhlásení vicepremiér.

Chmel si myslí, že sexuálne menšiny, rovnako ako obete rasizmu, xenofóbie, sexizmu, náboženskej či inej perzekúcie sú diskriminované a vystavené hanlivému zaobchádzaniu, pretože dominantná spoločnosť ich chce často identifikovať ako menejcenných.

Druhý ročník pochodu gejov a lesieb sa začne v sobotu 4. júna na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. Podujatiu vyjadrila podporu starostka Starého Mesta Tatiana Rosová, podobný postoj avizoval už v čase minuloročnej volebnej kampane aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Polícia prisľúbila nasadenie väčšieho množstva policajtov do ulíc a lepšie zaistenie bezpečnosti účastníkov pochodu, ktorý sa minulý rok nezaobišiel bez fyzických i slovných útokov pravicových extrémistov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovak Credit Bureau sa ospravedlňuje Sociálnej poisťovni
<< predchádzajúci článok
Zrušenie trestnoprávnej imunity poslanci opäť odmietli