Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. novembra 2019

Veľvyslanec pri EÚ tvrdí, že USA Ukrajinu vydierali na Trumpov príkaz



Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump.



Zdieľať
Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP
Washington 20. novembra (TASR) - Veľvyslanec Spojených štátov pri EÚ Gordon Sondland v stredu na verejnom vypočúvaní pred výborom Snemovne reprezentantov pre tajné služby uviedol, že na výslovnú žiadosť amerického prezidenta Donalda Trumpa naliehal na Ukrajinu, aby začala vyšetrovať uchádzača o nomináciu Demokratickej strany pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2020 Joea Bidena a jeho syna Huntera.


"Minister (energetiky) Perry, veľvyslanec (na Ukrajine) Volker a ja sme na výslovný príkaz prezidenta Spojených štátov na ukrajinských záležitostiach spolupracovali s (Trumpovým osobným právnikom) Rudym Giulianim. My sme s Giulianim spolupracovať nechceli. Jednoducho povedané, hrali sme s takými kartami, aké sme mali v ruke. Bolo nám jasné, že ak by sme odmietli spolupracovať s pánom Giulianim, premeškali by sme dôležitú príležitosť upevniť vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou. Postupovali sme teda podľa prezidentových pokynov," povedal Sondland podľa CNN pred výborom Kongresu.

Sondland tiež Kongresu vedúcemu vyšetrovanie, ktoré by mohlo viesť k podaniu ústavnej žaloby na prezidenta Trumpa, poskytol e-maily a textové správy dokazujúce, že na vyšetrovanie Bidenovcov ukrajinskými úradmi nenaliehal iba on a Giuliani, ale aj ľudia z okruhu Trumpových najbližších spolupracovníkov.

Podľa Sondlanda o podmienenosti uvoľnenia vojenskej pomoci Ukrajine vyšetrovaním Bidenovcov vedeli ešte pred telefonátom Trumpa so Zelenským, ktorý sa uskutočnil 25 júla, aj minister zahraničných vecí Mike Pompeo, šéf úradu Bieleho domu Mick Mulvaney, ako aj minister Rick Perry.

"Všetci boli informovaní prostredníctvom e-mailu 19. júla, teda niekoľko dní pred telefonátom. Celému tímu som odkomunikoval, že som vopred prezidentovi Zelenskému povedal, že vo svojom telefonáte s prezidentom Trumpom musí spomenúť záruky 'transparentného vyšetrovania (Bidenovcov)', pri ktorom 'nezostane kameň na kameni'," uviedol veľvyslanec.

Sondland podľa vlastných slov na prepojenie medzi zmrazením vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 400 miliónov dolárov upozornil aj viceprezidenta Mikea Pencea. Ten doteraz tvrdil, že o rokovaniach s Ukrajinou systémom "niečo za niečo" nevedel. Stretnutie Pencea so Zelenským sa konalo 1. septembra v poľskej metropole Varšava.

"Povedal som viceprezidentovi Penceovi pred jeho stretnutím s Ukrajincami, že oneskorenie (vojenskej) pomoci je spojené s otázkou vyšetrovania... Počas stretnutia sa prezident Zelenskyj na vojenskej otázku pomoci viceprezidenta Pencea priamo opýtal. Viceprezident povedal, že sa o tom zmieni prezidentovi Trumpovi," uviedol Sondland.

Krátko po začiatku Sondlandovej výpovede pred výborom pre tajné služby Snemovne reprezentantov Kongresu USA odletel Pence špeciálom Air Force Two na návštevu vojenskej základne Andrews v štáte Maryland.

Členovia opozičnej Demokratickej strany vedú vyšetrovanie Trumpovho júlového telefonátu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby zistili, či sa konanie šéfa Bieleho domu rovná "vážnym zločinom a previneniam".

Trump podľa niektorých tvrdení požiadal ukrajinského prezidenta, aby Ukrajina začala vyšetrovať rodinu jeho možného rivala Bidena vo voľbách v roku 2020 - pritom na Zelenského robil nátlak tým, že pozastavil vojenskú pomoc Ukrajine, americkému spojencovi, ktorý čelí agresii Ruska. Demokrati tvrdia, že telefonát dokazuje, že Trump zneužil svoj úrad na nátlak na zahraničného lídra, aby mu ten politicky pomohol.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda: 43,5 mil. eur z minulých rokov sa má presunúť na diaľnice
<< predchádzajúci článok
Jaroslav N. odmieta ohrozovanie utajovaných skutočností