Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. septembra 2018

Veľvyslanec Kmec: Čo sa Američania môžu učiť od Slovákov a naopak



Veľvyslanec Slovenska v USA Peter Kmec s manželkou Monikou.



Zdieľať
Veľvyslanec Slovenska v USA Peter Kmec s manželkou Monikou. Foto: Screenshot TASR
Washington 2. septembra (TASR) – Na Spojené štáty sa nemožno pozerať európskymi očami, Spojené štáty nie sú len New York, ľudia tam viac pracujú a riadia sa heslom "take it easy". O živote v USA to pre TASR povedali slovenský veľvyslanec v USA Peter Kmec a jeho manželka Monika krátko pred ukončením svojho pôsobenia vo Washingtone. Na Slovensko by chceli preniesť pozitívnu energiu, Američania by si zase mali prebrať od Slovákov úprimné medziľudské vzťahy.


V Spojených štátoch žili takmer deväť rokov. Kmec bol slovenským veľvyslancom vo Washingtone od septembra 2012. Ako zástupca veľvyslanca tam pôsobil aj v rokoch 2003 až 2005.

"Moje hlavné porekadlo alebo heslo je, že Európan sa nesmie pozerať na Ameriku európskymi očami, lebo je tu iný štýl života. Rozdeľuje nás Atlantik, takže sú tam aj rozdiely," povedal diplomat.



Jedným z najvýraznejších rozdielov v spôsobe života je podľa neho to, že život v USA je rýchlejší a že Američania trávia v práci viac hodín a menej dovolenkujú. Veľa času strávia aj šoférovaním - dochádzaním do práce, ale napríklad aj do obchodov. Kým na Slovensku je niečo vzdialené na štyri hodiny šoférovania považované za ďaleko, v USA je to blízko, vysvetlila Monika Kmecová. Keď už si Američania nájdu voľný čas, tak ho podľa nej trávia najmä s rodinou a v rámci svojich komunít, pričom chodia hrať rôzne športy, či vodia svoje deti na športové aktivity. Pri stretávaní sa sú Američania veľmi priateľskí, a to aj voči niekomu, koho vidia po prvý raz.

"Pri nadväzovaní kontaktov je to spoločnosť veľmi otvorená, pretože je to multietnická spoločnosť, takže človek si tu nájde či už svoju blízku komunitu, alebo aj Američania sú veľmi otvorení, takže priateľstvá sa nadväzujú veľmi ľahko. Aj v pracovnom kontakte sú veľmi otvorení, sú veľmi prístupní na vytváranie rôznych partnerstiev, obchodov a podobne," uviedol Kmec.

Pozitívne diplomat zhodnotil aj kvalitu služieb v Spojených štátoch vrátane ich digitalizácie. Na jeho manželku najviac zapôsobilo heslo, respektíve štýl života "take it easy" (nerob si z toho ťažkú hlavu).

"Najprv nádych a potom pomaličky vojsť do situácie, ktorá vás trápi alebo ktorá je hektická, a s väčším pokojom ju vyriešiť. Nie veľa okolo toho rozprávať a dramatizovať. Vždy sa všetko dalo vyriešiť, vždy to nejako dobre dopadlo," povedala Kmecová.

Zvyknúť si museli aj na americkú kuchyňu. Diplomat zdôraznil veľké množstvo cukru a soli v amerických jedlách a tiež veľké porcie, na ktoré si človek musí dávať pozor. Počas tých deviatich rokov ich pôsobenia v USA sa však podľa neho zlepšil výber zdravších jedál.

Kmecovci sa museli v zahraničí vysporiadať aj s výchovou detí. Ich syn a dcéra museli nielen nabehnúť na americký vzdelávací systém, ale museli súčasne zvládnuť aj americkú školu a aj slovenskú školu. Syn však úspešne ukončil strednú školu a dcéra úspešne pokračovala v štúdiu na vysokej škole. Prechody z jedného prostredia do druhého sú síce podľa diplomata pre mladého človeka náročné, keďže sa nielen musia prispôsobovať, ale aj strácajú kamarátov, no na druhej strane ich to aj posilní, získa širší rozhľad a zlepší si komunikačné schopnosti. Monika Kmecová si cení aj to, že ich deti sú teraz vďaka životu v rôznych krajinách schopné porovnávať a rozlíšiť, čo je lepšie. Sťahovanie tiež podľa nej posilňuje rodinu, keďže v cudzej krajine sú jej členovia často odkázaní len sami na seba.

Diplomat by rád zo Spojených štátov preniesol na Slovensko niekoľko vecí: odvahu riskovať, podnikavosť a schopnosť oceniť prácu.

"Myslím si, že od Spojených štátov by sme sa mohli naučiť schopnosti riskovať a nebáť sa ísť do niektorých riešení, o ktorých sme často aj presvedčení, že idú správnym smerom, len chýba tam ten posledný krôčik toho riskovania. Takisto taká tá schopnosť byť podnikaví, hľadať nové veci, vyhľadávať možnosti, ako by sme vedeli tú krajinu posúvať ďalej. Nemusí to byť len biznis, ale je to aj v oblasti kultúry, medziľudských vzťahov a športu. Takže taký ten drajv. A potom tretia vec – vedieť si oceniť prácu. V tom sú Američania veľmi dobrí. Vedia oceniť nielen svoju prácu, ale aj prácu iných, takže taká tá pozitívna energia, vedia sa podporovať vzájomne. Takže preniesť takú tú pozitívnu energiu do slovenskej spoločnosti," uviedol Kmec.



Naopak, Spojené štáty by sa mohli od Slovenska naučiť úprimnejšiemu, hlbšiemu ľudskému kontaktu. Američania sú síce usmievaví a priateľskí hneď od začiatku, ale ten vzťah potom niekedy ostáva formálnejší.

"Na ten prvýkrát nikdy nevie človek, ako hlboko to priateľstvo oni myslia, lebo ako sa hovorí, oni sa stále usmievajú, ale pre mňa to bolo celkom fajn, keď je tam pozitívna energia na začiatku toho kontaktu. Je to príjemné, teda pre cudzinca," povedala Kmecová.

Na záver diplomat zdôraznil rozmanitosť Ameriky. Európan sa na túto krajinu podľa neho nemôže pozerať európskymi očami a musí si uvedomiť, že Spojené štáty, to nie je len New York či Los Angeles. Je to 50 štátov, z ktorých každý má svoju históriu a navyše sú všade viditeľné aj vplyvy prisťahovalcov z celého sveta.

"Je to zaujímavý koncept a som veľmi rád, že veľa ľudí zo strednej Európy, veľa Slovákov, mladých ľudí, ktorí sem prichádzajú študovať, tak veľmi radi cestujú, pretože spoznávajú tie rozmanitosti a je potom veľmi zaujímavé počúvať postrehy. A je to potom aj úplne iný pohľad na USA, keď to človek vidí zvnútra. Vidí potom aj oveľa silnejší rozmer transatlantickej spolupráce, vidí, že Európa a Amerika sú veľmi úzko prepojené nielen tradične, ale aj hodnotovo, čo je veľmi dôležité do budúcnosti, aby sme si to udržiavali," uviedol Kmec.

Veľvyslancom SR vo Washingtone sa od jesene stane súčasný štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok.

spolupracovníčka TASR Michaela H. Janotová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Skupina U2 predčasne ukončila koncert, spevák Bono stratil hlas
<< predchádzajúci článok
SERIÁL: Zázraky menia bežné lokality na pútnické miesta