Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. decembra 2012

Veľkej Británii hrozí strata najvyššieho ratingu



Veľkej Británii hrozí zahanbujúca strata najvyššieho úverového ratingu AAA, politické dôsledky však môžu byť väčšie ako ekonomické. Minister financií George Osborne tento týždeň ...



Zdieľať
cameron LONDÝN 7. decembra (WEBNOVINY) - Veľkej Británii hrozí zahanbujúca strata najvyššieho úverového ratingu AAA, politické dôsledky však môžu byť väčšie ako ekonomické.


Minister financií George Osborne tento týždeň v stredu upozornil na hrozbu nižšieho rastu a predstavil úpravu rozpočtu, ktorá počíta s väčšími úsporami.

"Ťažšie ekonomické podmienky pre nás znamenajú, že hoci deficit sa bude znižovať, zadlženosť verejného sektoru začne klesať o štyri roky, miesto predpokladaných troch," informoval Osborne v správe o stave rozpočtu.


Strata by bola politickým úderom

Ratingová agentúra Fitch jeho vyhlásenie považuje za oslabenie fiškálnej kredibility. To vo Veľkej Británii vyvolalo obavy, že by krajina mohla prísť o najvyšší úverový rating, ktorý Londýnu pomáha udržať úverové náklady na rekordne nízkych úrovniach.

Takáto strata by pre Osborna a premiéra Davida Camerona bola politickým úderom, pretože obaja sľubujú obnoviť britskú ekonomiku, ktorá počas finančnej krízy utrpela najväčší šok od druhej svetovej vojny.

Obaja opakovane najvyšší rating prezentovali ako potvrdenie správnosti krokov vlády pri znižovaní deficitu a udržiavaní dôvery trhov. "Minister Osborne do udržania najvyššieho ratingu investoval množstvo politického kapitálu. Ak by oň prišiel, bol by politický dosah obrovský," povedal Jonathan Tonge, profesor politiky na univerzite v severoanglickom Liverpoole.


Najvyšší rating stratilo už aj USA

Veľká Británia si udržiava najvyšší úverový rating od roku 1978. Analytici však tvrdia, že jeho zníženie by nemalo taký ekonomický dopad, ako sa predpokladalo v minulosti.

"Krajín s najvyšším ratingom je dnes už tak málo, že jeho strata by pre trhy nebola takou stigmou, akou by bola pred pár rokmi. Možno by to bola hanba pre vládu, na ekonomiku by to ale nemalo príliš negatívny dopad," tvrdí ekonóm Howard Archer zo spoločnosti IHS Global Insight.

Agentúra Standard & Poor's najvyšší rating už v auguste 2011 odobrala USA, nemajú ho ani Francúzsko, Japonsko alebo Čína.

Úverové náklady majú napriek tomu nízke, pretože investori sa vyhýbajú problémom v zadlženej južnej Európe a riziku nových trhov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Japonská vláda rozkázala zostreliť severokórejskú raketu
<< predchádzajúci článok
Deutsche Telekom bude vyplácať nižšie dividendy