Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. mája 2015

Veľké americké automobilky sa musia pripraviť na horšie časy



Na snímke nový Ford Fusion



Zdieľať
Na snímke nový Ford Fusion Foto: TASR/AP
Detroit 3. mája (TASR) - Veľké americké automobilky síce v tomto roku očakávajú najlepší predaj od roka 2006, no budú sa musieť pripraviť na tŕnistú cestu. Názory investorov sa rozchádzajú s očakávaniami manažérov veľkej trojky z Detroitu - General Motors, Ford Motor a Fiat Chrysler Automotive. Informovala o tom agentúra Reuters.


Medzi optimistov patrí riaditeľ predaja GM Kurt McNeil, podľa ktorého by predaj osobných a ľahkých nákladných vozidiel v USA mal v tomto roku dosiahnuť 17 miliónov v porovnaní so zhruba 10 miliónmi v roku 2009. Zdôrazňuje pritom rast dôvery spotrebiteľov, zotavovanie cien nehnuteľností a pokles cien palív, čo podporuje najmä predaj veľkých dodávok a SUV, ktoré výrobcom prinášajú najvyššie zisky.

Investori zas poukazujú na varovné signály, predovšetkým na pokles tržieb a dopytu po malých modeloch a rodinných sedanoch, zníženie kurzu akcií a fakt, že zisky mimo Severnej Ameriky a Číny sú prakticky nulové. Výsledky detroitskej trojky v 1. kvartáli nesplnili očakávania analytikov a navzdory priaznivému aprílovému predaju akcie automobiliek opäť klesli.

Rast predaja v tomto roku sa v porovnaní s dvojcifernou úrovňou v rokoch 2010 až 2012 znížil na 6 %. A v týchto podmienkach zahraničná konkurencia buduje v Severnej Amerike čoraz viac výrobných kapacít. Konkurenti z Ázie a Európy navyše môžu ťažiť zo slabších mien, čo znamená tvrdší konkurenčný boj. Napríklad podiel GM v Severnej Amerike sa v 1. kvartáli medziročne znížil zo 16,5 % na 16,4 %.

Analytici očakávajú od roka 2017 zhoršenie situácie. Detroitská trojka sa musí na tento vývoj pripraviť a nájsť dlhodobé riešenia na zabezpečenie trvalej ziskovosti a nákladovej konkurencieschopnosti. Možnými riešeniami by mohlo byť okrem iného zníženie závislosti od domáceho trhu a odbúranie nadbytočných výrobných kapacít v zahraničí, najmä v Európe a Južnej Amerike. Vzhľadom na pokles domáceho dopytu budú musieť generovať vyššiu návratnosť zahraničných investícií.

Ford aj GM napriek reštrukturalizačnému úsiliu, vrátane zatvárania fabrík, stále prichádzajú v Európe o peniaze. GM tu očakáva návrat k ziskovosti až v roku 2016. S rovnakou výzvou bojujú aj v Latinskej Amerike, kde situáciu ovplyvňuje najmä spomalenie brazílskej ekonomiky a hospodárska kríza vo Venezuele. GM signalizuje úmysel v júli zastaviť výrobu vo Venezuele. Koncernu sa nedarí ani v Číne, kde jeho ziskové marže v 1. kvartáli medziročne klesli z 11,2 % na 9,9 %.

"GM a Ford vykazujú v Severnej Amerike katastrofálnu mieru návratnosti, no Európa a Južná Amerika ich zabíjajú," konštatuje Matthew Stover, analytik spoločnosti Susquehanna Financial Group.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chronické zápalové ochorenia čriev neobchádzajú deti ani batoľatá
<< predchádzajúci článok
Le Penová si neželá, aby jej otec hovoril v mene Národného frontu