Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. februára 2010

Vek matky ovplyvňuje riziko vzniku autizmu u detí



Keď má žena dieťa vo vyššom veku, podstatne sa zvyšuje riziko, že jej potomok bude trpieť autizmom. Keď sa však muž stane otcom neskôr, riziko sa zvyšuje iba v prípade, ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA, AP BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) - Keď má žena dieťa vo vyššom veku, podstatne sa zvyšuje riziko, že jej potomok bude trpieť autizmom. Keď sa však muž stane otcom neskôr, riziko sa zvyšuje iba v prípade, že matka dieťaťa je mladšia ako 30 rokov. Vyplynulo to zo štúdie amerických vedcov. Riziko 40-ročných žien, že budú mať dieťa, ktorému neskôr diagnostikujú autizmus, bolo podľa vedcov o 50 percent vyššie, ako u žien, ktorých vek sa pohyboval v rozmedzí 25 - 29 rokov. Keď sa však muž stal otcom vo veku 40 rokov, či neskôr, riziko výskytu autizmu sa zvýšilo iba v prípade, že matka bola mladšia ako 30 rokov. "Čím je matka staršia, tým väčšie je riziko, že sa u dieťaťa rozvinie autizmus, bez ohľadu na to, či je otec starý alebo mladý," uviedla Irva Hertz-Picciotto, ktorá na štúdii pracovala.


Tieto zistenia však odporujú výsledkom štúdie z roku 2006, ktoré naznačovali, že oveľa väčšiu úlohu zohráva vek otca. "Diskutovalo sa o tom, či sa riziko týka matky alebo otca. Mnohí sa domnievali, že na veku matky skutočne nezáleží," dodala Hertz-Picciotto.

Úlohu, ktorú zohráva vek oboch rodičov, pomáha objasniť najnovšia štúdia, ktorá zahŕňa údaje o 4,9 milióna narodených deťoch a 12 159 prípadoch autizmu v Kalifornii. Vedci pritom napríklad u detí narodených matkám mladším ako 25 rokov zaznamenali dvojnásobnú pravdepodobnosť vzniku autizmu v prípade, že ich otec bol starší ako 40 rokov, v porovnaní s tými, ktorých otcovia boli vo veku od 25 do 29 rokov.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Moskvu aj Izrael znepokojuje postup Iránu
<< predchádzajúci článok
CHOMA: Vyjadrenia Janiša o mýte sú nepravdivé