16. novembra 2019

Na snímke zľava moderátor Martin Nikodým, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a Mária Zentková (prvá sprava) z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied preberá ocenenie Popularizátor vedy za dlhoročnú prácu v oblasti popularizácie vedy prostredníctvom formátov Pastelková fyzika, Krotitelia myšlienok a najmä Vedeckých brlohov počas slávnostného odovzdávania prestížnych ocenení vedecko-výskumným pracovníkom Cena za vedu a techniku 2019 v Bratislave 7. novembra 2019.
Foto: TASR/Jaroslav Novák
Bratislava 16. novembra (TASR) - Fyzika v bežnom živote malých detí neexistuje. Vzťah k tomuto predmetu preto treba pestovať od detstva. Myslí si to vedkyňa Mária Zentková, ktorá dlhoročne predstavuje fyziku tým najmenším.
"Malé deti vedia, čo je medicína, lebo chodia k pani doktorke, ktorá im dá včeličku a zaočkuje ich. S fyzikou sa stretnú dakedy v šiestej triede na základke nepríjemným spôsobom, nejaké písmenka, vzorce, a deti to nezaujíma. Práve pokusy sú pre deti zaujímavé," povedala pre TASR.
Škôlkarom ponúkajú podľa jej slov klasický kurz fyziky, ale v reči, ktorej rozumejú.
"Deti z neho kreslia protokoly, lebo nevedia čítať ani písať, a veľmi ich to baví," približuje. V súčasnosti školí o tom, ako učiť deti fyziku, ďalšie generácie - či už v rámci diplomových prác, alebo na kurzoch pre budúcich učiteľov materských škôl.
Prvotnou inšpiráciou pre ňu bolo, keď začal jej syn chodiť do škôlky.
"Vtedy som začala cítiť potrebu vysvetliť jemu a jeho spolužiakom, čo vlastne jeho mama robí," spomína.
Za popularizáciu vedy dostala Zentková v novembri od ministerky školstva Cenu za vedu a techniku
"za dlhoročnú prácu v oblasti popularizácie vedy prostredníctvom formátov Pastelková fyzika, Krotitelia myšlienok a najmä Vedecké brlohy".
Vedecké bádanie je pre ňu však stále prioritou. "
Ja som vedecký pracovník, toto je pre mňa hobby," pripomína. Pôsobí na Ústave experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied. Skúma magnetické materiály, ich prípravu a vlastností. Magnetické chladenie by mohlo nájsť podľa nej využitie v chladničkách, nanočastice zase v cielenom transporte liečív v biomedicíne.