Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

04. marca 2009

Vedci vyzvali na väčšiu podporu onkologického výskumu



Slovensko patrí k pätnástim európskym krajinám s najnižšou podporou výskumu rakoviny z domácich zdrojov. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii vedecká pracovníčka Virologického ústavu Slovenskej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) - Slovensko patrí k pätnástim európskym krajinám s najnižšou podporou výskumu rakoviny z domácich zdrojov. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii vedecká pracovníčka Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied Silvia Pastoreková. Aj na problémy a prínosy onkologického výskumu má poukázať Deň výskumu rakoviny, ktorý si pripomenieme v sobotu 7. marca. "Klinický výskum má veľmi prísnu formu - rozdeľuje sa na štyri fázy. Prvá, to je tá základná, kde sa na vzorke päť až desať pacientov testuje toxicita nového preparátu. Vo fáze dva sa tento súbor rozširuje a testuje sa účinnosť preparátu. Fáza tri až štyri sa robí na viacerých pracoviskách," vysvetlil manažér pre výskum Onkologického ústavu sv. Alžbety Ľuboslav Sanislo. Ako však zdôraznil, prvé dve fázy výskumu môžu robiť len najlepšie pracoviská a druhé dve sa môžu uskutočňovať takmer na všetkých vedeckých pracoviskách.




"U nás je ten problém, že stále prevládajú klinické štúdie fázy tri a štyri," dodal Sanislo. Jedným z dôvodov je aj podfinancovanie onkologického výskumu. "Rozvoj vedy a výskumu je jednou z najlepších investícií. Tu je však nevyhnutná podpora zo strany štátu. Nadácia Výskum rakoviny verí, že vláda Slovenskej republiky pochopí výzvu Dňa výskumu rakoviny a podporí myšlienku zahrnutia základného a aplikovaného, klinického výskumu medzi priority vedomostnej ekonomiky v SR a stane sa súčasťou Národného onkologického plánu," vyjadrila prezidentka Nadácie Výskumu rakoviny Margita Klobušická. Prítomní vedci a vedkyne vyzvali aj na užšiu spoluprácu medzi ministerstvom zdravotníctva a školstva, ktorá je v súčasnosti podľa nich problémom. Podpredseda vlády Dušan Čaplovič prisľúbil, že bude výzvu ešte dnes tlmočiť ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu.

Financie nie sú jediným problémom onkologického výskumu na Slovensku. "Považujeme za nutné, aby Agentúra na podporu vedy a výskumu obnovila a pripravila novú všeobecnú výzvu na podporu fundamentálneho výskumu na Slovensku, ktorý je zdrojom poznatkov," uviedol pre agentúru SITA predseda Slovenskej akadémie vied Štefan Luby. Podľa neho patrí k ďalším výzvam slovenského výskumu napríklad zlepšenie grantového systému, ktorý by mal byť rýchlejší a pružnejší.

Na Slovensku sa ročne diagnostikuje viac ako 24-tisíc nových onkologických pacientov a približne 12-tisíc ľudí zomrie. Onkologický výskum je určený na pomoc pacientov a 7. marec to má pripomenúť verejnosti. Prvý Deň výskumu rakoviny iniciovala Nadácia Výskumu rakoviny v roku 2007. Symbolom tohto dňa je snežienka, ktorá je podľa Klobušickej symbolom slovenského onkologického výskumu. "Krehký, čistý kvietok, ktorý sa aj napriek nepriazni počasia prediera na svet, len aby nás potešil a privítal jar. Rovnako slovenský onkologický výskum, ktorý napriek ťažkostiam, problémom a stálemu nedostatku financií, krôčik za krôčikom prináša nové poznatky, ktoré pomáhajú častejšie víťaziť nad tak zákernou chorobou, akou je rakovina," vysvetlila prezidentka Nadácie Výskum rakoviny.

Súčasťou aktivít organizovaných pri príležitosti Dňa výskumu rakoviny je 6. marca odborná konferencia Úspechy a perspektívy onkologického výskumu na Slovensku a vyhlásenie druhého ročníka Súťaže mladých onkológov na rok 2010. Súťaž má podchytiť mladých alebo budúcich vedcov a vedkyne zaujímajúcich sa o onkologický výskum a prezentáciu ich doterajších výsledkov.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsko zažije najhoršiu recesiu v povojnovom období
<< predchádzajúci článok
Opozičným návrhom proti kríze nedala vláda žiadnu šancu