Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. februára 2010

Vedci vyvinuli softvér na simuláciu čiernych dier



Astronómovia Thomas Müller a Daniel Weiskopf vytvorili softvér, ktorý používa údaje z viac ako 100-tisíc skutočných hviezd, aby mohli simulovať správanie čiernych dier. ...



Zdieľať
Foto: SITA, AP


BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) - Astronómovia Thomas Müller a Daniel Weiskopf vytvorili softvér, ktorý používa údaje z viac ako 100-tisíc skutočných hviezd, aby mohli simulovať správanie čiernych dier. Mnohí fyzici a astronómovia sú nimi priam posadnutí. V skutočnosti však nie je jednoduché poznať ako fungujú a čoho sú schopné.

Čierne diery sú oblasťou vo vesmíre, ktorá obsahuje toľko koncentrovanej hmoty na (relatívne) tak malom mieste, že jej obrovská gravitácia nedovolí, aby z nej uniklo svetlo. Hoci pre pozorovateľa sa môže zdať ako skutočná diera, tento vesmírny objekt nie je prázdny. Práve naopak. Veľká koncentrácia superhustej hmoty, ktorá existuje v jej vnútri, vytvára také intenzívne gravitačné sily, že žiadna častica nemôže uniknúť. Tieto atypické charakteristiky z nich urobili veľmi príťažlivý objekt pre vedcov, ktorí sa venujú pozorovaniu vesmíru a hľadajú náznaky ich existencie. Pre ich podstatu je nemožné vidieť ich priamo, je však možné spozorovať ich vďaka efektu, ktorý spôsobujú na telesách v ich okolí. Časopis American Journal of Physics uvádza, že dvaja nemeckí astronómovia vytvorili bezplatný softvér, ktorý prostredníctvom astronomických údajov pochádzajúcich zo skutočných hviezd, môže simulovať vplyvy, akými na ne čierna diera pôsobí.

Thomas Müller a Daniel Weiskopf spolu so skupinou inžinierov z nemeckej Universität Stuttgart vytvorili softvér, ktorý môže simulovať čierne diery a využíva pri tom údaje zo skutočných hviezd našej galaxie. Astronómovia v programe využili údaje zo 118-tisíc známych hviezd. Stačí, aby si používateľ zvolil miesto, kde bude čierna diera umiestnená a jej počiatočné údaje. Softvér mu následne ukáže zmenu pozície hviezd, skreslenie spôsobené gravitačnou šošovkou a dokonca aj Fraunhoferovu difrakciu.

Simulácia, ktorú si je možné stiahnuť ako aplikáciu pre operačné systémy Linux či Windows, má dva rozličné spôsoby vizualizácie. V prvom z nich pozorovateľ krúži okolo čiernej diery a v druhom prípade pohľad zodpovedá niekomu, kto je pomaly priťahovaný smerom k čiernej diere. Oba modely sú pomerne dosť realistické a sú určené pre ľudí, ktorí sa o čierne diery zaujímajú.

Informáciu zverejnila webová stránkaabc.es.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nevyhovujúce prezervatívy zmenšujú pôžitok zo sexu
<< predchádzajúci článok
Talianska opera Don Carlos v Palace Cinemas AUPARK