Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. apríla 2017

Vedci UK v Bratislave pracujú na vývoji HIV vakcíny pomocou nanočastíc



Vedci Univerzity Komenského (UK) v Bratislave pracujú na vývoji HIV vakcíny pomocou nanočastíc. Jednou zo stále aktuálnych otázok je vývoj efektívnej očkovacej látky. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 11. apríla (TASR) - Vedci Univerzity Komenského (UK) v Bratislave pracujú na vývoji HIV vakcíny pomocou nanočastíc. Jednou zo stále aktuálnych otázok je vývoj efektívnej očkovacej látky. TASR informovala vedúca oddelenie vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského Andrea Földváryová.


UK v spolupráci s poľskou univerzitou v Lodži odštartovala výskumné práce na vývoji HIV vakcíny s konceptom použitia nanočastíc, konkrétne dendrimérov a zlatých nanočastíc.

"Pripravujeme komplexy syntetických HIV peptidov (malých bielkovín odvodených zo štruktúry HIV) a ich nosičov, ktorými sú rôzne druhy nanočastíc. Tieto komplexy následne charakterizujeme a študujeme ich interakcie s modelovými biologickými membránami použitím rôznych biofyzikálnych metód. Naším spoločným cieľom je vyselektovať čo najefektívnejší HIV syntetický peptid a jeho nosič - v zmysle schopnosti ich vzájomnej väzby a transportu cez lipidovú dvojvrstvu dendritických buniek," povedala zodpovedná riešiteľka prebiehajúceho projektu Zuzana Garaiová.

Výskum sa nachádza v štádiu predklinických štúdií, ktorých cieľom je identifikovať, syntetizovať a overiť biologickú aktivitu prípravku – potenciálnej vakcíny proti HIV a jej súčastí.

V spolupráci s poľskými kolegami sa vedcom UK podarilo potvrdiť schopnosť troch typov HIV-syntetických peptidov špecificky sa viazať s vybranými a preštudovanými typmi nanočastíc. K dispozícii majú experimentálne zariadenia, pomocou ktorých vedia pripraviť modely biologickej membrány a tieto analyzovať z hľadiska rôznych fyzikálnych parametrov.

Biologická membrána je jednou z prvých bariér, ktorú musí HIV-syntetický peptid a nanočastica ako jeho nosič prekonať, aby mohla dopraviť terapeutickú substanciu do antigén-prezentujúcich buniek.

Na modelových membránach sa vedcom podarilo preskúmať typ a silu interakcie študovaných systémov, ktorá bola v prípade samotných (nekomplexovaných) HIV peptidov nižšia v porovnaní s peptidmi v komplexe s nanočasticami. Tieto zistenia podľa nich poukazujú na potenciál vybraných nanočastíc spolupôsobiť s lipidovou vrstvou a dopraviť tak HIV syntetické peptidy do vnútra buniek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hasiči budú cvičiť hasenie požiaru v bratislavskom železničnom tuneli
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy klesli, americká WTI sa obchoduje tesne pod 53 USD za barel