Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. mája 2014

Vedci stanovili rýchlosť rotácie planéty mimo slnečnej sústavy



Medzinárodnému tímu vedcov sa po prvý raz podarilo odmerať rýchlosť rotácie planéty, ktorá sa nachádza za hranicami našej slnečnej sústavy. Ide o veľkú plynovú planétu ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Washington 1. mája (TASR) - Medzinárodnému tímu vedcov sa po prvý raz podarilo odmerať rýchlosť rotácie planéty, ktorá sa nachádza za hranicami našej slnečnej sústavy. Ide o veľkú plynovú planétu Beta Pictoris b, vzdialenú len 63 svetelných rokov od Zeme, informovala v stredu agentúra AP.


Vedcom sa podarilo zistiť, že planéta sa okolo svojej osi otáča rýchlejšie ako ktorákoľvek z planét našej slnečnej sústavy, pričom rýchlosť jej otáčania na úrovni rovníka dosahuje 100.000 km/h.

Planéta Jupiter, ktorá má najvyššiu rýchlosť otáčania spomedzi všetkých planét slnečnej sústavy, rotuje rýchlosťou 47.000 km/h a Zem len rýchlosťou 1700 km/h. Jeden deň na planéte Beta Pictorius b tak trvá len osem hodín, čo je o dve hodiny menej ako na Jupiteri a o 16 hodín menej ako na Zemi.

Vedci za hranicami našej slnečnej sústavy dosiaľ odhalili približne 1800 planét, ale zatiaľ sa o nich vie iba málo.

Beta Pictoris b má približne 3000-krát vyššiu hmotnosť ako Zem a je sedemkrát ťažšia ako najväčšia planéta našej slnečnej sústavy - Jupiter. Jej vek sa odhaduje na 20 miliónov rokov, takže vznikla relatívne nedávno a ešte stále je rozhorúčená. Vek Zeme sa odhaduje na približne 4,5 miliardy rokov.

Jej materská hviezda Beta Pictoris je približne dvakrát väčšia ako Slnko a desaťkrát žiarivejšia.

Závratná rýchlosť, ktorou sa planéta Beta Pictoris b otáča okolo svojej osi, podporuje tvrdenie, že rýchlosť otáčania planéty úzko súvisí s jej veľkosťou. Čím je planéta väčšia, tým rýchlejšie sa otáča. Rýchlosť otáčania planéty zmerali vedci pomocou Dopplerovho javu.

"Keď pozorujeme otáčajúcu sa planétu, svetlo na jednej polovici, ktorá sa k nám približuje, má trochu inú farbu alebo frekvenciu ako polovica, ktorá sa od nás vzďaľuje. Pomerný rozdiel vo farbe alebo frekvencii medzi dvoma polovicami je meradlom rýchlosti otáčania sa planéty okolo svojej osi," povedal jeden z výskumníkov Bernhard Brandl, profesor astronómie z univerzity v holandskom Leidene.

Beta Pictoris b sa nachádza v južnom súhvezdí Pictor a objavili ju pre šiestimi rokmi. Pri svojom obehu okolo materskej hviezdy sa od nej dostáva do vzdialenosti osemkrát väčšej ako Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka.

Vedci dúfajú, že sa im v budúcnosti podarí vytvoriť úplnú mapu planéty vrátane prípadných vzorcov oblakov a búrok. Štúdiu uverejnil odborný časopis Nature.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zomrel izraelský filmár Assi Dajan
<< predchádzajúci článok
Divadelný a filmový herec Július Vašek skonal pred piatimi rokmi