Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. septembra 2013

Vedci predstavia novú správu o globálnom otepľovaní



Zástupcovia vlád a vedci z celého sveta v piatok po štyri dni trvajúcom zasadnutí vo švédskej metropole Štokholm zverejnia správu o príčinách a dôsledkoch globálneho otepľovania. ...



Zdieľať
teplomer horucavy leto OSLO 27. septembra (WEBNOVINY) - Zástupcovia vlád a vedci z celého sveta v piatok po štyri dni trvajúcom zasadnutí vo švédskej metropole Štokholm zverejnia správu o príčinách a dôsledkoch globálneho otepľovania.


Dokument bude vychádzať z 31-stranového návrhu a je označovaný za najdôraznejšie doterajšie varovanie pred horúčavami, suchami či povodňami ako prejavmi podnebných zmien spôsobených človekom.

Orgán vystupujúci ako Medzivládny panel OSN pre podnebné zmeny (IPCC), víťaz Nobelovej ceny mieru spred šiestich rokov, tak poskytne zúčastneným vládam podklad pre vypracovanie príslušného dohovoru, ktorý prisľúbili uzavrieť do konca roka 2015.

Podľa textu získaného tlačovou agentúrou Reuters IPCC označí za "extrémne pravdepodobné", že hlavnou príčinou otepľovania planéty od 50. rokov minulého storočia je ľudská činnosť, a to predovšetkým spaľovanie fosílnych palív.

Pravdepodobnosť tentoraz vyčíslili na 95 percent, zatiaľ čo v poslednej správe z roku 2007 je uvádzaná ako 90-percentná a v roku 2001 dosahovala len 66 percent. Návrh vytvorený 259 autormi z 39 krajín hovorí s "vysokou istotou", že práve človek stojí za "otepľovaním oceánu, topením snehu a ľadu, dvíhaním hladiny morí a zmenou niektorých podnebných extrémov". Väčšina vplyvov sa podľa neho bude zhoršovať, ak vlády prudko neobmedzia emisie takzvaných skleníkových plynov.

Piatková správa má byť novým podnetom pre jednotlivé štáty, aby prijali potrebné záväzky po tom, ako medzinárodná konferencia v roku 2009 v dánskej Kodani nepriniesla očakávaný výsledok. Vlády sa navyše v posledných rokoch na boj proti podnebným zmenám zameriavali pomerne málo, keďže sa snažili podporiť slabý hospodársky rast.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V piatok sa bude bicyklovať za záchranu Arktídy
<< predchádzajúci článok
Nanotechnológie aj skameneliny ponúka Noc výskumníkov