![]() |
15. januára 2009
Jeden z vedeckých tímov zaznamenal planétu niekoľkokrát väčšiu ako Zem s názvom OGLE-TR-56b a nazývanú "horúci Jupiter". Volajú sa tak planéty, ktoré obiehajú veľmi blízko svojich hviezd. Vedci veria, že vďaka tejto tesnej blízkosti sú dostatočne horúce, aby vysielali optické žiarenie - blízke infračervenému žiareniu - viditeľné zo Zeme. "Úspešný recept je planéta, ktorá vysiela veľa tepla a má žiadny alebo len malý vietor v atmosfére," uviedla spoluautorka štúdie Mercedes Lopez-Morales z Carnegie inštitútu vo Washingtone D. C. Navyše musí byť na Zemi jasná a chladná noc, aby bolo možné zmerať rozdiely medzi tepelnými emisiami, keď je exoplanéta zatienená hviezdou. "Zatmenie nám umožňuje oddeliť emisie planéty od tých hviezdnych," uviedla Lopez-Morales vo vyhlásení.
Planétu OGLE-TR-56b pozorovali v lete 2008 - raz pomocou ďalekohľadu Európskeho južného observatória, druhý raz použitím Magellan-Baadeho teleskopu. Oba sú umiestnené v Čile.
V ďalšej štúdii, ktorú tiež publikoval magazín Astronomy and Astrophysics, informoval astronomický tím z Holandska o zaznamenaní tepelných emisií z ďalšej exoplanéty s názvom TrES-3b.
(SITA)
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |