![]() |
29. apríla 2020
Objav uskutočnil medzinárodný výskumný tím z britského inštitútu Welcome Trust Sanger. Vedci sú presvedčení, že tento objav im pomôže vysvetliť rýchly prenos koronavírusu z človeka na človeka.
Výskumníci analyzovali vyše 20 bunkových tkanív ľudského tela a identifikovali dva špecifické typy proteínových buniek, ktoré vírus využíva, aby infikoval svojho hostiteľa.
Zistili, že sliznice v nose obsahujú vysokú úroveň vstupných proteínov, ktoré koronavírus využíva na infiltráciu ľudských buniek.
„Zistili sme, že receptorový proteín ACE2 a proteázu TMPRSS2, ktoré dokážu aktivovať vstup SARS-CoV-2 do ľudských buniek sú v bunkách viacerých orgánov vrátane vnútornej výstelky nosa. Odhalili sme tiež, že bunky produkujúce hlien a epitely v nose majú najvyššie hodnoty týchto proteínov zo všetkých buniek v dýchacích cestách,“ uviedol Waradon Sungnak z inštitútu Welcome Trust Sanger.
Z výsledkov výskumu preto jeho tím vyvodil, že bunky v nose sú teda najpravdepodobnejšou cestou infekcie koronavírusom.
Tento objav vysvetľuje, prečo sa vírus dokáže tak rýchlo šíriť. Bunky obsahujúce proteínové receptory sa totiž nachádzajú na povrchu vnútornej strany nosa, a pre vírus sú tak veľmi jednoducho prístupné.
Proteínové receptory ACE2 a TMPRSS2 vedci objavili aj v rohovke oka a v čreve. Preto sa domnievajú, že nákaza je možná aj cez slzné kanáliky či prostredníctvom stolice.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |