![]() |
21. septembra 2020
Vďaka enzýmu zvanom aromatáza možno objavili miesto, kde a ako v mužskom mozgu vzniká sexuálna túžba a zistili aj to, ako regulovať jej intenzitu, informuje Medicalnewstoday.com.
Vedci z laboratória Northwestern University v Chicagu skúmali myši, u ktorých absentovala tvorba aromatázy v mozgu. Chceli zistiť, do akej miery je potrebná pre normálne sexuálne vzrušenie. Jej produkciu zabezpečuje špeciálny gén, ktorý bol u skúmaných myší „vypnutý“.
Všimli si, že samci hlodavcov, ktorým sa v špeciálnej oblasti mozgového tkaniva enzým netvoril, boli približne o polovicu menej sexuálne aktívni – a to napriek tomu, že hladina testosterónu v ich krvi bola v porovnaní s kontrolnou skupinou samcov vyššia.
Zároveň zistili, že myši, ktorých organizmus aromatázu neprodukoval vôbec, neboli sexuálne aktívne vôbec. Pri deficite aromatázy samci myší absolútne strácali záujem o sexuálne aktivity.
Podľa vedúcej autorky výskumu, doktorky Hong Zhao, zohráva aromatáza dôležitú úlohu pri tvorbe estrogénu u žien aj u mužov.
Muži estrogén potrebujú takisto – aby poháňal ich sexuálnu túžbu. O tento proces sa stará už spomínaný enzým, ktorý v mozgu transformuje hormón testosterón na estradiol, hormón estrogénového typu.
Vedci sa domnievajú, že nové zistenie by mohlo viesť k efektívnejšej terapii porúch sexuálnej túžby. Stačilo by umelo znížiť alebo zvýšiť aktivitu kľúčového enzýmu.
Podľa vedcov by regulácia enzýmu mohla pomôcť napríklad pacientom s depresiou, ktorí užívajú niektoré typy antidepresív (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu), pretože vedľajším účinkom týchto liekov je práve strata libida.
Experiment výskumníci podrobne opísali v magazíne Endocrinology.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |