Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. júna 2009

Vedci majú test, ktorý určí riziko vzniku rakoviny pľúc



Vedci na Novom Zélande dnes oznámili, že vyvinuli prvú metódu na určenie rizika vzniku rakoviny pľúc u fajčiacich i nefajčiacich ľudí.



Zdieľať
Test spája výsledky analýz DNA s ďalšími rizikovými faktormi - vek, ochorenia ako bronchitída a emfyzém, či rodinná anamnéza rakoviny pľúc. "Všetci fajčiari čelia zvýšenému riziku vzniku rakoviny pľúc a ďalších vážnych zdravotných problémov, ale riziko niektorých ľudí je oveľa vyššie ako iných," uviedol profesor univerzity v Aucklande Robert Young. "S týmto testom budú lekári schopní určiť ľudí s najvyšším rizikom, kým ešte bude čas im pomôcť," vysvetlil. Test zahŕňa pacientovo alebo pacientkino DNA získané z výteru úst. S identifikáciou vysoko rizikových ľudí je možné zabezpečiť im pravidelné monitorovanie, a tým aj skoré zachytenie ochorenia. Cieľom prístroja však nie je identifikovať fajčiarov s malou pravdepodobnosťou vzniku rakoviny, ktorí môžu "veselo fajčiť ďalej". Fajčiaci ľudia majú 20- až 30-krát vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc v porovnaní s nefajčiacimi a približne u jedného z desiatich fajčiarov sa toto ochorenie vyvinie.

Rakovina pľúc spôsobila v roku 2005 každé ôsme úmrtie na svete a na Slovensku pribudne ročne asi 2000 nových ľudí s týmto ochorením. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie patrí rakovina pľúc medzi najzhubnejšie typy rakoviny a spôsobuje úmrtie rovnakého počtu pacientov a pacientok ako rakovina prsníka, hrubého čreva a prostaty dohromady. Príčinou vysokého počtu úmrtí je aj neskoré zachytenie ochorenia. Medzi príznaky tejto choroby patrí dlhotrvajúci suchý kašeľ, zmena charakteru chronického kašľa u fajčiacich ľudí, zápaly pľúc, ktoré nereagujú na liečbu antibiotikami, alebo sa často opakujú na tom istom mieste, bolesť v hrudníku, vykašliavanie krvi, chrapľavosť a opuchnutie krčných žíl, dýchavičnosť, únava, nechutenstvo, pokles hmotnosti alebo úbytok telesných síl bez zjavnej príčiny.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Interpol pomôže pri identifikácii obetí letu 447
<< predchádzajúci článok
Vášáryová odloží poslanecký prieskum na september