Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. marca 2018

Vedci, ktorí ušli pred nacistami, dostali vo Viedni čestné doktoráty



Rakúsky prezident Alexander van der Bellen (vľavo) a rakúsky kancelár Sebastian Kurz prichádzajú na spomienkové podujatie pri príležitosti 80. výročia násilného pripojenia Rakúska k nacistickému Nemecku z roku 1938, známeho ako ...



Zdieľať
Rakúsky prezident Alexander van der Bellen (vľavo) a rakúsky kancelár Sebastian Kurz prichádzajú na spomienkové podujatie pri príležitosti 80. výročia násilného pripojenia Rakúska k nacistickému Nemecku z roku 1938, známeho ako anšlus vo Viedni 12. marca 2018. Foto: TASR/AP
Viedeň 12. marca (TASR) - Viedenská univerzita udelila v pondelok pri príležitosti 80. výročia pripojenia Rakúska k nacistickému Nemecku - tzv. anšlusu čestné doktoráty dvom rodákom z metropoly alpskej republiky, ktorí museli svojho času pred nacistami ujsť do Anglicka, respektíve Palestíny.


Prvým z nich je chemik Robert A. Shaw (93), ktorý sa narodil vo Viedni ako Robert Schlesinger 2. novembra 1924 a v lete 1939 sa s jedným z ostatných detských transportov dostal na Britské ostrovy. Po tom, čo začínal ako poslíček, sa vyučil za sústružníka a ako dobrovoľník pôsobil v britských ozbrojených silách v Indii, Thajsku a Singapure. So štúdiom chémie začal v roku 1947, na University of London promoval v roku 1954.

Druhým z ocenených je biochemik a imunológ Isaac P. Witz (83), ktorý sa v rakúskom hlavnom meste narodil 7. novembra 1934 a ako päťročný ušiel s rodičmi do Palestíny. Na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme promoval v roku 1965, aby následne pôsobil až do súčasnosti na univerzite v Tel Avive. Zaoberal sa výskumom mikroprostredia nádorov a ich významu pri vzniku metastáz, čím prispel k základom súčasnej imunoterapie rakovinových ochorení. Stál pri zrode telavivského biologického strediska pre výskum rakoviny, ktoré niekoľko rokov i riadil.

Rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen pri slávnostnej príležitosti uviedol, že po roku 1945 bolo v Rakúsku náročné postaviť sa zoči-voči dejinám a priznať si, že krajina bola tak obeťou, ako aj páchateľom. V súčasnosti si Rakúska republika musí chyby priznať. Čestné doktoráty sú signálom, že Rakúsko vyvodzuje z pochybení konzekvencie, vyplynulo z jeho slov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hodnota exportu vína z Rakúska dosiahla vlani rekordné sumy
<< predchádzajúci článok
V texaskom Austine došlo k dvom výbuchom, zahynul mladík