Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. júna 2010

Vedci dosiahli v LHC nový rekord



Vedcom z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) sa vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) podarilo dosiahnuť rekordnú úroveň približne 10-tisíc zrážok častíc za ...



Zdieľať
lhc Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) - Vedcom z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) sa vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) podarilo dosiahnuť rekordnú úroveň približne 10-tisíc zrážok častíc za sekundu, čo predstavuje približne dvojnásobok predchádzajúceho rekordu. Predstavitelia CERNu uviedli, že sa týmto úspechom dostali o krok bližšie k objasneniu záhad vesmíru.

Veľký hadrónový urýchľovač sa nachádza v 27-kilometrovom kruhovom tuneli pod zemou na francúzsko-švajčiarskych hraniciach. Prevádzkuje ho Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) so sídlom neďaleko švajčiarskeho mesta Ženeva. Podľa fyzikov je LHC vďaka najnovšiemu úspechu na najlepšej ceste stať sa najvýkonnejším urýchľovačom častíc na svete. Jeho rivalom je americký urýchľovač častíc Tevatron, ktorý je súčasťou Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab) v štáte Illinois. Za posledných niekoľko mesiacov inžinieri z CERNu pomaly a opatrne zvyšovali energiu a intenzitu protónových lúčov. Tento víkend sa im podarilo zraziť dva lúče, ktoré sa skladali z troch zväzkov protónových častíc, pričom každý zväzok obsahoval 100 miliárd protónov. Prvé lúče s rýchlosťou blížiacou sa k rýchlosti svetla sa vedcom podarilo zraziť v novembri 2009.

V súčasnosti prístroj funguje na polovičnej na energetickej úrovni pre ktorú bol navrhnutý, no vedci z CERNu plánujú do roku 2013 dosiahnuť energetickú úroveň 14 teraelektrónvoltov (TeV). "Čím viac kolízií dosiahneme, tým bližšie budeme k supersymetrii, tmavej hmote, Higgsovmu bozónu a iným typom novej fyziky," uviedol jeden z najlepších teoretických fyzikov CERNu John Ellis. Dodal, že rýchlosť kolízií závisí od intenzity zväzku - počtu protónov, ktoré zväzok obsahuje. Výsledným cieľom vedcov je dosiahnuť 2 808 protónových zväzkov v lúči. Vedecký tím dúfa, že sa mu to podarí do roku 2016. "Bolo by úplne fantastické, ak by sme v LHC vytvorili čierne diery," povedal Ellis. Podľa správy, ktorú vydal CERN v roku 2008, nebudú tieto miniatúrne čierne diery predstavovať pre ľudí žiadne nebezpečenstvo, keďže zaniknú krátko po vytvorení.

Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 CERN prijíma nové krajiny (22. 6. 2010)
 V LHC vypadol elektrický prúd (1. 6. 2010)
 LHC: Podarilo vytvoriť podmienky Veľkého tresku (30. 3. 2010)
 Počas experimentu CERNu sa vyskytol problém (30. 3. 2010)
 Hľadanie Higgsovho bozónu sa v LHC začne 30. marca (24. 3. 2010)
 Hadrónový urýchľovač možno odhalí tmavú hmotu (9. 3. 2010)
 Vedcom z CERNu sa možno podarí nájsť Higgsov bozón (4. 2. 2010)
 V LHC sa zrazili prvé dva zväzky protónov (24. 11. 2009)
 Vedci opätovne spustili Veľký hadrónový urýchľovač (21. 11. 2009)
 Veľký hadrónový urýchľovač by mohli znova spustiť tento víkend (18. 11. 2009)



nasledujúci článok >>
Banská Štiavnica: Noci na Starom zámku tentoraz pod názvom Hradovánky
<< predchádzajúci článok
Problémová mládež sa zoznámi s umením