Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. júla 2009

Vedci budú sledovať najdlhšie zatmenie Slnka v 21. storočí



Úplné zatmenie Slnka a zároveň najdlhšie v tomto storočí, ktoré nastane 22. júla, odchádza v sobotu sledovať na Marshallove ostrovy dvojčlenná vedecká expedícia Astronomického ústavu Slovenskej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Úplné zatmenie Slnka a zároveň najdlhšie v tomto storočí, ktoré nastane 22. júla, odchádza v sobotu sledovať na Marshallove ostrovy dvojčlenná vedecká expedícia Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici - astronóm RNDr. Vojtech Rušin a Ing. Ľubomír Klocok. Podľa vedúcej tlačového odboru SAV Adely Štrpkovej budú slovenskí vedci súčasťou medzinárodnej americko-nemecko-česko-slovenskej vedeckej expedície. Budú pozorovať také dlhé zatmenie Slnka, ktoré trvaním prekoná až zatmenie v budúcom storočí v roku 2132.


Pás úplného zatmenia (takzvaný pás totality) bude postupne prechádzať cez Indiu, východný Nepál, Bangladéš, Bhután, Barmu, Čínu a Tichý oceán. Ako čiastočné bude zatmenie pozorovateľné z takmer celej východnej Ázie, Indonézie a Tichomoria. Z Európy zatmenie nebude pozorovateľné.

Najdlhšie potrvá zatmenie nad Tichým oceánom v oblasti medzi ostrovom Iwo Jima a korálovým atolom Eniwetok v súostroví Marshallove ostrovy, kde Mesiac zakryje Slnko na 6 minút a 39 sekúnd. Atol Eniwetok slúžil v päťdesiatych rokoch minulého storočia ako jadrová strelnica. Počas troch hodín a 25 minút mesačný tieň prekoná vzdialenosť 15 150 km a pokryje 0,7 percenta povrchu Zeme.

Úplné zatmenia Slnka predstavujú neopakovateľnú a nenahraditeľnú príležitosť na pozorovanie slnečnej koróny s veľkým rozlíšením. Umožňuje to skúmať jej dynamiku, morfológiu a fyzikálne vlastností (teplotu a hustotu) a nepriamo aj magnetické pole Slnka, ktoré v slnečnej koróne vytvára veľmi diferencované štruktúry. Unikajúce častice zo slnečnej koróny do slnečného vetra ťahajú so sebou aj siločiary magnetických polí a tak spoločne ovplyvňujú podmienky v atmosfére Zeme. Výskum slnečnej koróny sa tak robí nielen pre poznanie životodarného Slnka, ale aj pre poznanie vplyvu Slnka a prejavov jeho aktivity na našu Zem, vrátane ľudí.

Pozorovať zatmenie Slnka do Číny sa zo Slovenska vydala 7. júla aj 109 členná skupina profesionálnych a amatérskych astronómov i astronomických nadšencov - SASCIN 09. Výpravu zo Slovenska i z Česka, ktorú vedie astronóm Ladislav Hric, zorganizovala Slovenská astronomická spoločnosť (SAS) pri SAV v roku svojho 50. výročia a zároveň v Medzinárodnom roku astronómie, ktorým je práve rok 2009. SAS tak nadviazala na úspech expedície SASTUR 06 za úplným zatmením Slnka do Turecka v roku 2006, na ktorej sa zúčastnilo 59 pozorovateľov zo Slovenska a Českej republiky.

Zatmenie 22. júla 2009 nastane z hľadiska Európanov v skorých ranných hodinách.


SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Orange Music Summer Domaša je v plnom prúde
<< predchádzajúci článok
11. ročník letného filmového seminára Štyri živly