Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

23. novembra 2006

VEDA: SAV chová približne stotisícovú kolóniu múch tse-tse



Jedna z najväčších chovaných kolónií múch tse-tse je v bratislavskom Ústave zoológie Slovenskej akadémie vied (ÚZ SAV).



Zdieľať
Jeho hlavnou úlohou je pomocou metódy sterilného hmyzu (SIT) zredukovať počet nosičov nebezpečnej spavej nemoci, ktorou sa ročne infikuje približne 500-tisíc ľudí. Asi 40-tisíc z nich pritom zomrie. Projekt vznikol na podnet Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) v roku 2002. Keďže prvé výsledky boli pozitívne, SAV ponúkli vybudovať kolóniu priamo na Slovensku.

"Hlavným cieľom je zabezpečiť programy pre Afriku," spresnil vedúci Oddelenia entomológie ÚZ SAV Milan Kozánek. V roku 2005 podpísala SAV s IAEA rozšírenie na konkrétny projekt so zabezpečovaním sterilizovaných jedincov pre potreby Etiópie. "Slovenské tse-tse muchy v Afrike zatiaľ nie sú. Nejaký čas sme ich dodávali do Kene. Momentálne sa v Etiópii, Burkina Faso a v Tanzánii budujú veľké zariadenia. Zámer je dodávať muchy tse-tse práve im. Do Etiópie ich budeme posielať už v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov," prezradil Kozánek.

Aj keby sa niektorej muche podarilo uletieť, v našich podmienkach by neprežila. Jedince chované na Slovensku nie sú ani infikované spavou nemocou. "Sú to tropické zvieratá, ktoré žijú v rovníkovej Afrike, takže životné prostredie je tu pre ne úplne iné," uviedol Fedor Čiampor zo Zariadenia pre chov a výskum bodaviek tse-tse ÚZ SAV. Ako dodáva, muchy potrebujú na prežitie vlhkosť asi 73 percent a teplotu približne 25 stupňov Celzia. "Cieľom nášho zariadenia je poskytovať kukly pre podobné kolónie v Afrike. Okrem toho plníme tiež tréningový účel. V súčasnosti sú u nás traja kolegovia z Afriky. Dvaja sú z Kene a jeden z Tanzánie. Robíme tu tiež malé výskumné projekty, z ktorých prvý je zameraný na vývoj hrudnej svaloviny múch a ďalší na štúdium funkcie niektorých hormónov," spresnil Čiampor.

Bodavky tse-tse kŕmia hovädzou krvou, ktorú získavajú z bitúnkov. Životodarnú tekutinu následne sterilizujú rádioaktívnym žiarením, aby takto odstránili rôzne mikrobiálne infekcie a následne ju zmrazia. "Krv vozíme do jednej firmy v Rakúsku, ktorá sterilizuje chirurgické rukavice a okrem toho aj hovädziu krv," dodal Čiampor.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
INTERNET: Elektronický džihád je aj nie je hrozbou
<< predchádzajúci článok
Al Pacino vstrebáva v Dubline atmosféru prostredia,v ktorom vyrastal Oscar Wilde