Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. februára 2015

Večera s Havranom: Je islám pre Slovensko hrozbou alebo prínosom?



V utorok 10. februára bude na druhom okruhu verejnoprávnej televízie RTVS znieť diskusia na tému: Existuje európsky islam?



Zdieľať
Večera s Havranom:

 
Na otázky akú podobu by mohol mať, ako je to s islamom na Slovensku, či bude v Bratislave mešita, či je ropa základnou hybnou silou destabilizácie Blízkeho východu, a na mnohé ďalšie budú spoločne v diskusnej relácii Večera s Havranom hľadať odpovede manažér krízových situácií, psychológ a bloger Radovan Bránik, politológ a arabista Jozef Lenč z Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave a religionista a islamológ  Atilla Kovács z FiF UK v Bratislave. Pred debatou odvysiela STV2 krátky dokument režisérky Vladislavy Plančíkovej, ktorý prinesie rozhovor s dvoma mladými moslimami dlhodobo žijúcimi na Slovensku. Oslovené moslimské rodiny odmietli v dokumente vystúpiť zo strachu pred negatívnymi reakciami svojho okolia.
Attila Kovács: „Chybou je všeobecná dehumanizácia a homogenizácia islamu a moslimov.“

Od septembra 2001 pretrváva v západnej spoločnosti predstava, podľa ktorej moslimovia znamenajú pre nás hrozbu a riziko. Nedávne udalosti z redakcie parížskeho časopisu Charlie Hebdo vznietili novú vlnu reakcií – silnejú antiislamistické hnutia, horia mešity a ľudia hromadne v uliciach demonštrujú proti islamizácii Európy. Faktom však ostáva aj to, že zo 152 teroristických útokov, ktoré sa v Európskych krajinách udiali v rokoch 2006 až 2013 bolo štatisticky iba 0,7% motivovaných Islamom. Zvyšných 99,3% majú na svedomí lokálny nacionalizmus, etnická neznášanlivosť a extréme činy vyšinutých jednotlivcov. Attila Kovács, religionista a islamológ si myslí, že:. „Veľkým problémom je  akási „dehumanizácia“ moslimov. Nevieme akí sú, ale tvoríme si o nich obraz výlučne podľa médií. Sú to však skôr hollywoodske predstavy ako spravodajské. Islam nie je jeden, ani moslim nie je jeden, treba to prehodnotiť.“ Politológ a významný predstaviteľ slovenských moslimov Jozef Lenč je odborníkom na politiku Blízkeho východu a sám konvertoval na islam. Vyjadril názor, že „v médiách sa nikdy nespomínajú moslimskí laureáti Nobelovej ceny, športovci, ani vedci, ale výlučne vrahovia a teroristi (...). Veľkou chybou je aj neexistujúca snaha politickej reprezentácie SR ísť s moslimskou komunitou do diskusie a tiež neexistencia oficiálne uznaného, verejne prístupného miesta pre stretávanie moslimov.“


Na Slovensku žije podľa odhadov okolo päťtisíc moslimov. Oficiálne čísla sú však podstatne nižšie, k islamu sa hlásia necelé dve tisícky. Najviac moslimov žije v okolí Bratislavy, Košíc, Levíc a Martina. Na rozdiel napríklad od Francúzska je u nás najpočetnejšou skupinou práve vyššia vrstva –vysokoškolsky vzdelaní a finančne zabezpečení lekári, vedci, prekladatelia, podnikatelia a študenti. Početnejšie sú dnes už aj rodiny kuchárov a čašníkov v arabských kebaboch a zmrzlinárňach. Islam, po kresťanstve druhé najrozšírenejšie náboženstvo na Zemi, nie je na Slovensku registrovaným náboženstvom. Na registráciu štátom je potrebná žiadosť s 20-tisíc podpismi. Napríklad Bahájske spoločenstvo, ktoré má u nás niekoľko stoviek prívržencov je však v SR oficiálne registrovaným náboženstvom.
Podľa Radoslava Bránika k všeobecne rozšírenému stereotypnému obrazu „vyznávača islamu“ (ktorých je dnes na svete približne 1,6 miliardy) negatívne prispieva aj sofistikovaný PR Islamského štátu: „Dokonale ovládajú strih, réžiu, roztraseným mobilom nakrútia niečo desivé a na youtube to okamžite zdieľajú státisíce ľudí. Jediným účelom je priniesť strach.“ Študent medicíny Mohammed, ktorý dlhodobo žije na Slovensku často odpovedá na otázku, či má okolo pása pripevnenú bombu. V Plančíkovej dokumente tému dopĺňa: „Ľudia by nemali súdiť islam podľa moslimov, ale moslima podľa islamu.“ Bránik hovorí aj o práve slovenského občana na strach z neznámeho: „Kým bude strach ľudí živený udalosťami, aké Európa zažila len nedávno, bude pretrvávať. Komunikácia by mala preto vzísť aj zo strany moslimov, ktorí majú od Európskych krajín isté očakávania. Aj oni by sa mali pokúsiť svoju „nebezpečnosť“ v našich očiach znižovať.“

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Venujte Valentína deťom, vyzýva Linka detskej istoty
<< predchádzajúci článok
Žralok odhryzol v Austrálii japonskému surfistovi obe nohy