Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. septembra 2007

Vďaka zmene klímy sa pod Tatrami možno bude pestovať hrozno



Podtatranskí poľnohospodári z okresov Poprad a Kežmarok môžu byť spokojní s úrodou obilnín v tomto roku. Tvrdí to predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Poprade ...



Zdieľať

VEĽKÁ LOMNICA 10. septembra (WEBNOVINY) - Podtatranskí poľnohospodári z okresov Poprad a Kežmarok môžu byť spokojní s úrodou obilnín v tomto roku. Tvrdí to predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Poprade Július Daniš. "Priemer hustosiatych obilnín bude okolo 3,8 tony, čo je viac ako celoslovenský priemer na úrovni 3,6 tony na hektár," uviedol pre agentúru SITA J. Daniš. Ako ďalej uviedol, aj v tomto roku si s poľnohospodármi zahralo počasie. Obavy mali podľa jeho slov už v zime a na jar, kedy aj pod Tatrami zaznamenali výrazný deficit zrážok. "Niektorých poľnohospodárov, najmä v oblasti Huncoviec, Veľkej Lomnice a Kežmarku, postihol v auguste ľadovec, ktorý niektorým zničil aj viac ako 50 % úrody. Naopak darilo sa poľnohospodárom v okolí Spišskej Belej, kde priemerná úroda obilnín dosiahla až 4,8 tony z hektára," pokračoval. Žatva pod Tatrami ešte úplne neskončila, keďže v regióne zostáva pozbierať do 140 ha repky.

Zmeny klímy významne zasahujú poľnohospodárov. Podľa Daniša sa to prejavuje aj na Slovensku. Juh Slovenska, ako Komárno či Nové Zámky, bol ešte pred desiatimi rokmi najúrodnejšou oblasťou. Už v minulom roku dosiahli najvyššie výnosy poľnohospodári v oblasti Topolčian a tohto roku najvyššie úrody dosahujú pestovatelia v okolí Bánoviec nad Bebravou. Podľa Daniša je aj toto dôkaz, že klíma sa postupne mení a najvyššia výnosovosť sa posúva do horských oblastí. Podľa Daniša nie je vylúčené, že o niekoľko rokov bude možné pod Tatrami pestovať hrozno. Tento predpovedal vyslovil podľa Daniša už pred pár rokmi jeden zo zahraničných účastníkov konferencie poľnohospodárov v Nitre. Podľa neho v roku 2025 sa bude pod Tatrami rozmnožovať skoré hrozno. "Vtedy sme na neho pozerali, čo za nezmysly to rozpráva, ale je pravdepodobné, že k tomu môže dôjsť," povedal J. Daniš.

Otepľovanie má pravdepodobne na svedomí aj skorší začiatok zberu zemiakov pod Tatrami. Prvé zemiaky zbierali pod Tatrami už 20. augusta, čo je približne o dva týždne skôr ako v minulosti. Zemiaky sa v podtatranskom regióne pestujú na približne 1 100 ha, z čoho je 520 ha množiteľských plôch. Doteraz v regióne pozbierali poľnohospodári zemiaky zo 120 ha. Kvôli výdatným zrážkam museli zber zemiakov prerušiť. Výnosovosť, najmä v oblasti Spišskej Belej je zatiaľ sľubná. Priemerná úroda presahuje 30 ton.

Takmer každý rok zaznamenávajú poľnohospodári úbytok pestovateľských plôch zemiakov. Kým pred desiatimi rokmi sa na Slovensku pestovali zemiaky na ploche viac ako 32 000 ha. Tohto roku sú zemiaky zasadené na ploche 18 600 ha. "Je to veľký pokles, ale na druhej strane úrodový potenciál sa zvyšuje," uviedol J. Daniš. Celková priemerná úroda zemiakov by mala tohto roku presiahnuť 20 ton z hektára.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Asociácia AIM prijala Odporúčania pre internetovú reklamu
<< predchádzajúci článok
Opozičný návrh v kvalite predbieha Mikolajov zámer