BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Vďaka projektu Zdravé komunity stúpol počet preventívnych prehliadok a očkovaní medzi Rómami poistenými v zdravotnej poisťovni Union o polovicu. Kým pred spustením projektu sa očkovať dalo približne 20 percent Rómov v sledovaných osadách, dnes ich počet stúpol na 40 percent.
Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla vedúca programu Zdravé komunity Elena Marušáková, lekári zaočkovali proti žltačke viac ako 3 500 detí a 1 500 dospelých poistencov nad rámec zákonom stanoveného povinného očkovania. Projekt Zdravé komunity realizuje zdravotná poisťovňa v spolupráci s Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC). Podľa Marušákovej rómske osady bojujú s hnačkovými ochoreniami, prenosnými, hlavne pohlavnými chorobami a žltačkovými epidémiami. Nevedia sa dopraviť do ambulancie a lekári nemajú prostriedky na to, aby sa vydali za nimi domov. Preto Zdravé komunity využívajú služby rómskych asistentiek z organizácie ACEC, ktoré žijú v komunitách, šíria osvetu a podnecujú individuálnu zodpovednosť za zdravie. Zároveň projekt financuje výjazdy lekárov, ktorí očkujú Rómov priamo v osadách. Podľa slov prezidentky organizácie ACEC Ľubomíry Slušnej v súčasnosti pôsobí v teréne 90 platených asistentiek a asistentov a päť koordinátorov. Všetci prešli dvoma školeniami Červeného kríža a vzdelávacím kurzom ACEC-u, ktorý je akreditovaný na ministerstve školstva. Pracovníci sa starajú o takmer 46 tisíc ľudí v 67 rómskych osadách na východnom a strednom Slovensku.
V budúcom roku chcú podľa Marušákovej Zdravé komunity zvýšiť počet očkovaní u monitorovaných Rómov na 50 percent a do dvoch rokov majú lekári zaočkovať všetkých. Program sa ďalej sústredí na pomoc drogovo závislým Rómom a bude sa snažiť vyriešiť problém vší a ploštíc v komunitách.
Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu sa od roku 2002 zameriava na vzdelávacie projekty pre sociálne slabé skupiny. Programy napomáhajú hlavne komunitnému rozvoju rómskej menšiny na Slovensku.
SITA