![]() |
21. októbra 2005
Poriadne „paprikovo“ zaútočili predstavitelia Konferencie biskupov Slovenska na odporcov pripravovanej zmluvy s Vatikánom o výhrade svedomia! „Proti prijatiu zmluvy sa stavajú práve tí, ktorí sa do našej spoločnosti snažia vnášať kultúru smrti,“ zahlásil predseda KBS František Tondra. Jozef Kováčik z tlačovej kancelárie KBS zase v médiách naznačoval, že akejsi „trojpísmenkovej“ strane ide v prípade zmluvy len o predvolebnú kampaň. Obidvoch však „tromfol“ hovorca konferencie Marián Gavenda - v článku pre Katolícke noviny prirovnal novinárov, ktorí kritizujú zmluvu, ku Goebbelsovým učeníkom!
Zmluva s Vatikánom o výhrade svedomia má zaručiť veriacim, že v práci nebudú musieť vykonávať činnosti, ktoré sú z hľadiska ich viery nemorálne - napríklad asistovať pri interrupciách, predpisovať antikoncepciu, vyučovať sexuálnu výchovu či pracovať v nedeľu. Len čo ju raz Slovensko ratifikuje, nebude ju môcť jednostranne vypovedať. Oľga Pietruchová zo združenia Možnosť voľby biskupskú radikálnosť pripisuje skutočnosti, že takúto zmluvu o výhrade svedomia nemá zatiaľ podpísanú ani jeden štát EÚ. „Je verejným tajomstvom, že krajiny ako Poľsko, Litva a Slovensko sú trójskym koňom Vatikánu, čo sa týka ovplyvňovania politiky Európskej únie. Predpokladám, že preto je ten tlak taký obrovský,“ hovorí Pietruchová. Prirovnanie k šíreniu kultúry smrti sa jej dotklo. „Ročne zomiera na svete 70 000 žien pri nelegálne vykonávaných interrupciách, pripomínam negatívny postoj cirkvi k používaniu kondómov, ktoré bránia šíreniu AIDS. Čo má toto spoločné s kultúrou života? Naopak, toto je vlastne šírenie smrti,“ rozhočuje sa.
Pietruchová, podobne ako poslankyňa ANO Eva Černá, tvrdí, že nie je proti tomu, aby sa na Slovensku zákonne upravilo právo na výhradu svedomia. „Ak sa nebude odvolávať na náboženskú ideológiu, a pokiaľ v tomto zákone budú ošetrené aj práva protistrany,“ hovorí. Protistranou myslí deti, ktoré majú právo na informácie, ako aj ostatných občanov, ktorí zas majú právo na dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
„Pár fanatikov tu presadzuje záležitosti, ktoré jednoducho nepotrebujeme,“ dodáva Eva Černá.
Hovorca ministerstva spravodlivosti, ktoré návrh zmluvy pripravilo, Richard Fides, obvinenia z diskriminácie rozhodne odmieta. Podľa neho práve táto zmluva posilňuje ľudské práva. Navyše ministerstvo pripravilo podobné dohody aj s ostatnými registrovanými cirkvami. „V prípade medzinárodných zmlúv je to absolútne štandardné,“ reagoval na našu otázku, prečo návrh zmluvy počíta s vytvorením slovensko-vatikánskej komisie, ktorá by mala okrem iného pripomienkovať legislatívu so vzťahom k výhrade svedomia. Pripomienky však majú mať len odporúčací charakter.
Daniel Forgács
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |