Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. decembra 2019

Vandalizmus v Litve: Číňanka odstránila kríž venovaný Hongkongu



Na snímke správkyňa Hongkongu Carrie Lamová počas tlačovej konferencie 4. októbra 2019. Lamová oznamuje, že od 5. októbra začína platiť zákaz nosenia tvárových masiek počas demonštrácií, ktoré v tejto osobitnej ...



Zdieľať
Na snímke správkyňa Hongkongu Carrie Lamová počas tlačovej konferencie 4. októbra 2019. Lamová oznamuje, že od 5. októbra začína platiť zákaz nosenia tvárových masiek počas demonštrácií, ktoré v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny prebiehajú od konca marca. Foto: TASR/AP
Vilnius 30. decembra (TASR) - Litovskí predstavitelia odsúdili konanie čínskej turistky, ktorá odstránila jeden z krížov umiestnených na Krížovom vrchu blízko mesta Šiaulai, zaraďovanom medzi najvýznamnejšie náboženské pamiatky v Litve. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AP.


Incident je zachytený na videozázname, ktorý bol pôvodne zverejnený ešte v novembri prostredníctvom siete Instagram, do pozornosti litovskej verejnosti sa však dostal až počas uplynulého víkendu. Žena na ňom odstraňuje z Krížového vrchu drevený kríž vyjadrujúci podporu prodemokratickému hnutiu v Hongkongu.

"Urobili sme dnes dobrú vec. Naša vlasť je skvelá," hovorí turistka po tom, ako kríž odhodila.

Podľa AP tento incident zrejme nebol ojedinelý a na internete sa objavila aj fotografia iného kríža, tentoraz popísaného grafitmi. Na zábere, ktorý údajne vznikol neskôr v novembri, vidieť nápis: "Dúfajme, že všetci švábi budú čoskoro odpočívať v pokoji. Dúfajme, že Hongkong sa bude môcť opäť upokojiť."

Litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius správanie spomínanej turistky odsúdil na Twitteri ako "hanebný čin vandalizmu", aký "nemôže byť a ani nebude tolerovaný".

Litovská polícia začala vyšetrovať oba tieto prípady na pahorku uctievanom mnohými pútnikmi, ktorí tam zanechali desaťtisíce krížov. Krížový vrch na severe Litvy kedysi navštívil aj pápež Ján Pavol II., ktorý ho opísal ako miesto nádeje, mieru, lásky a obety. V súčasnosti predstavuje jednu z hlavných turistických destinácií v Litve.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Monte Paschi znížila podiel zlých úverov o 1,8 miliardy eur
<< predchádzajúci článok
Rusko a Ukrajina stále nepodpísali nový kontrakt o tranzite plynu