03. augusta 2016
Ilustračné foto Foto: TASR/APŽilina 3. augusta (TASR) – Zeleň za viac ako 2000 eur zničili vandali v záhrade kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. TASR o tom informoval projektový manažér Stanice Róbert Blaško.
"
Už niekoľko rokov sa snažíme pod Rondlom pri kultúrnom centre Stanica vybudovať ekozáhradu a pri detskom ihrisku sme pred troma rokmi urobili zelenú stenu. Pomáhali aj firmy, dobrovoľníci. A teraz niekto trojročné úsilie desiatok ľudí zničil, dá sa povedať, za desať minút nejakými chemikáliami. A pozeráme sa, ako nám rastlina po rastline hynie," povedal projektový manažér Stanice.
Kultúrne centrum podľa neho pripravuje trestné oznámenie. "
Aj keď to už situáciu nevráti späť. Nevieme, či to pôjde obnoviť, ani koľko chémie tam išlo. Počkáme a pravdepodobne budeme musieť na jeseň nanovo urobiť výsadbu a pustiť sa do budovania zelene. Bude trvať niekoľko rokov, kým narastú nové rastliny," podotkol Blaško.
Doplnil, že na výsadbe a údržbe parku sa v posledných rokoch podieľalo 25 dobrovoľníkov, najmä mladých ľudí v rámci programu Európska dobrovoľnícka služba. "
Pomáhali aj pracovníci miestnych firiem, napríklad z Kia Motors Slovakia a Johnson Controls. Zelená stena na múre Rondla plní viaceré funkcie – tlmí hluk, zachytáva prach, zlepšuje ovzdušie. Okrem toho sa Stanica stará o údržbu priľahlého parku. Využívame ho na letné denné tábory a vzdelávanie školákov základných škôl. Môžu sa tu naučiť viac o fungovaní ekosystémov. Spoločne s Ekocentrom Lesopark tu chováme aj mestské včely, aby deti lepšie porozumeli prírode a vytvorili si k nej pozitívny vzťah. Momentálne sa pripravujeme na certifikáciu parku v kategórii ekozáhrady," uviedol projektový manažér Stanice.
Zeleň zničili vandali na pozemkoch, ktoré prenajíma kultúrnemu centru Stanica mesto Žilina a už v minulosti zaevidovalo zvyšovanie neporiadku a vandalizmus v súvislosti s graffiti zónou pod Rondlom. "
Ak sa budú podobné incidenty opakovať, mesto Žilina zvažuje zrušenie legálnej graffiti zóny pod nadjazdom. Pretože dochádza k ničeniu zelene a aj ničeniu osvetlenia v pešom podchode," upozornila vedúca odboru kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja Mestského úradu (MsÚ) v Žiline Ingrid Dolníková.
Stanicu navštívi ročne viac ako 30.000 ľudí. "
Okrem Žilinčanov sem chodievajú umelci a diváci z celého sveta. Koná sa tu množstvo vzdelávacích a tvorivých dielní, prednášok, premietaní filmov, festivalov, koncertov a ďalších komunitných akcií. Stanica vznikla ako dobrovoľnícka iniciatíva viacerých Žilinčanov, funguje od roku 2003 a jej tím momentálne rekonštruuje národnú kultúrnu pamiatku Nová synagóga," uzavrel Blaško.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR