Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. apríla 2007

Valentovičove návrhy sú podľa zdravotných poisťovní paškvil



Návrhy zákonov ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča označilo Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR za legislatívny paškvil. Podľa analýzy experta na ústavné právo sú v rozpore s ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Návrhy zákonov ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča označilo Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR za legislatívny paškvil. Podľa analýzy experta na ústavné právo sú v rozpore s Ústavou SR hneď v siedmich bodoch, jeden je v rozpore s komunitárnym právom a navyše hrozí riziko porušenie medzinárodných zmlúv. Ako na pondelňajšej tlačovej besede uviedol prezident ZZP Igor Dorčák, Valentovičove návrhy spochybňujú nielen oponenti, ale aj ústredné orgány štátnej správy či Legislatívna rada vlády. Minister podľa predstaviteľov ZZP hrá politický vabank a spolieha sa na to, že ho i naďalej bude kryť predseda vlády svojou autoritou.

ZZP taktiež kritizuje prístup ministerstva, ktoré pripomienky poisťovní zamietlo a neuskutočnilo rozporové konanie. "Namiesto vecnej argumentácie sa minister uchyľuje ku komerčným inzerátom," vyhlásil výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč. Valentovič podľa ZZP poskytol v inzerátoch nepravdivé a zavádzajúce informácie. Minister v jednom z inzerátov tvrdil, že vznik súkromných zdravotných poisťovní ako podnikateľských subjektov je v Európe raritou. Celá Európa podľa Valentoviča pracuje s verejnými financiami na báze neziskovosti. Kováč však argumentuje tým, že ziskový model je okrem Slovenska aj v Holandsku, čiastočne vo Švajčiarsku a pripravuje sa jeho zavedenie v ČR a Maďarsku.

Združenie súkromných poisťovní súhlasí s ministrom v tom, aby posledné slovo pri posudzovaní zákonov mali právnici. Preto si nechalo vypracovať analýzu Valentovičových návrhov expertom na ústavné právo Radoslavom Procházkom. Podľa jeho posudku povinné poistenie niektorých osôb v štátnych zdravotných poisťovniach je v rozpore s princípom právneho štátu, diskriminuje určité skupiny poistencov a v neprípustnej miere zasahuje do ústavného práva poisťovní vlastniť majetok a podnikať.

Zároveň návrhy ministerstva predstavujú podľa právnika riziko porušenia komunitárnych pravidiel, keďže bez legitímneho cieľa sa má posilniť dominantné postavenie štátnych zdravotných poisťovní na trhu. Dostali by tiež také osobitné práva, ktorých výkon by mohol viezť k zneužitiu dominantného postavenia. Podobné rozpory sú podľa Procházku aj v prípade zákazu zisku zdravotných poisťovní. V oboch prípadoch môžu mať podľa Procházkovej analýzy legislatívne zmeny za následok porušenie dvojstranných medzinárodných zmlúv o podpore a ochrane investícií.

Ako Kováč dodal, takáto zásadná zmena v systéme zdravotného poistenia si vyžaduje politické rozhodnutie. "To tu však už padlo pred rokmi, keď sa Slovensko rozhodlo ísť cestou plurality zdravotných poisťovní. Nie sme na zelenej lúke," zdôraznil Kováč. Ako dodal, systém plurality funguje v súčasnosti v desiatich európskych krajinách. Pluralitný model zdravotného poistenia funguje pre 204 mil. obyvateľov Európskeho hospodárskeho priestoru, čo tvorí 41 % z jeho obyvateľov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Posledné dni kampane vo Francúzsku v znamení strachu a útokov
<< predchádzajúci článok
I. Gašparovič je za novelizáciu zákona o ústavnom súde