13. novembra 2018
Ilustračná snímka. Foto: TASR Radovan StoklasaBratislava 13. novembra (TASR) - Väčšina koaličných i opozičných parlamentných strán je s výsledkom sobotňajších (10.11.) komunálnych volieb spokojná. Z úspechu sa teší najmä SNS, ktorá hovorí o historickom úspechu, a tiež hnutie Sme rodina, ktoré svoj úspech považuje za najväčší spomedzi opozičných strán.
Predseda vládneho Smeru-SD Robert Fico v reakcii na výsledky volieb uviedol, že sa ukazuje veľmi jasný trend nezávislých kandidátov, ale tiež to, že vládna koalícia reprezentovaná Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd je jediná, ktorá má štandardné politické štruktúry. Povedal tiež, že napriek mediálnemu lynču voči Smeru-SD dosiahla strana uspokojivé výsledky.
Šéf SNS a predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko hovorí o historickom úspechu. SNS získala celkovo 160 vlastných starostov a primátorov a takmer 1680 poslancov. V porovnaní s rokom 2014 si polepšila o viac ako 300 percent v počte starostov a primátorov. Danko sa poďakoval regionálnym štruktúram SNS, ktoré podľa jeho slov dokázali postaviť úspešných kandidátov za stranu aj napriek súčasnej popularite nezávislých kandidátov. "
Gratulujem každému, kto dostal odvahu vstúpiť do verejného života a viedol férovú a riadnu kampaň, ktorá je transparentná a vie sa riadne zdokladovať," poznamenal.
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár výsledok komunálnych volieb privítal. Na sociálnej sieti a v reakcii na výsledky uviedol, že strane sa podarilo získať o 30 percent viac kresiel starostov a poslancov ako mali doteraz. Pôvodne podľa jeho slov chceli dosiahnuť aspoň desaťpercentné zvýšenie.
Strana SaS avizovala spokojnosť s výsledkami a nárastom úspechu v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.
"Sme spokojní. Na celom Slovensku sme išli prednostne v koalíciách s hnutím OĽaNO, s ktorým sme mali uzavretú centrálnu zmluvu a pridávali sa k nám aj ďalšie opozičné demokratické strany, samostatne sme šli len výnimočne," uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko. Liberáli informovali, že v porovnaní s rokom 2014 získali samostatne o 24 percent viac starostov. Celkovo hovoria o siedmich postoch starostov samostatne a 53 v koalícii s opozičnými stranami. V počte poslancov dosiahli 110 zvolených samostatne a 672 v koalícii.
Hnutie OĽaNO považuje výsledky volieb za obrovský krok vpred v porovnaní s voľbami v roku 2014. Tohtoročné komunálne voľby boli podľa predstaviteľov hnutia prvé, do ktorých sa Obyčajní zapojili celoplošne. Vo voľbách získalo OĽaNO celkovo 54 starostov a primátorov a 752 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. Zo zvolených starostov a primátorov bolo podľa hnutia 22 ich vlastných nominantov a vo viacerých mestách podporili aj nezávislých. Predstavitelia hnutia ozrejmili, že sa snažili vytvoriť koalíciu kandidátov, pretože starosta a primátor bez podpory zastupiteľstva veľa neurobí.
Hnutie Borisa Kollára Sme rodina hovorí o najväčšom úspechu spomedzi parlamentných opozičných strán. Vo voľbách získalo samostatne 11 pozícií starostov a 123 poslancov. Doplnilo tiež, že s podporou koaličných dohôd získali 23 starostov a 246 poslancov. Sme rodina uviedlo, že opozičné strany SaS, OĽaNO a ĽSNS získali samostatne dokopy len deväť starostov.
Kotlebova ĽSNS v komunálnych voľbách nezaznamenala výrazné obsadenie regionálnych postov starostov a poslancov. Podľa poslanca NR SR Milana Uhríka vo voľbách utrpeli politické strany ako také, pretože ľudia si radšej volili nezávislých kandidátov. "
Pravdou je, že ani my sa nemáme čím chváliť. Na druhej strane sme postavili kandidátov len zhruba v 0,02 percenta miest a obcí, čo bola v podstate len symbolická účasť. Priznávame si, že ešte nemáme natoľko rozvinuté regionálne štruktúry, aby sme zaútočili plošne naraz na celom Slovensku," uviedol na sociálnej sieti.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR