|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Nedeľa 19.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Drahomíra, Mário
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
30. júna 2009
Väčšina ľudí nepozná riziká súvisiace s obezitou
Štyridsať percent Slovákov a Sloveniek je nespokojných so svojou hmotnosťou a chcelo by ju znížiť. Väčšina si ale neuvedomuje, že index telesnej hmotnosti (BMI) rovnajúci alebo prevyšujúci hodnotu ...
Zdieľať
BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Štyridsať percent Slovákov a Sloveniek je nespokojných so svojou hmotnosťou a chcelo by ju znížiť. Väčšina si ale neuvedomuje, že index telesnej hmotnosti (BMI) rovnajúci alebo prevyšujúci hodnotu 28 kilogramov na meter štvorcový je príčinou závažných zdravotných problémov. "Obezita pre Slovákov predstavuje obrovské bremeno, na ktoré sa nabaľujú iné ochorenia. Hladina BMI 28 kg/m2 je odrazovým mostíkom prudko narastajúcej krivky chorobnosti a v konečnom dôsledku aj úmrtnosti na metabolické a kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sa s obezitou spájajú,“ upozornil na závažnosť diagnózy prezident Ligy proti obezite Ivan Majerčák.
Odhaduje sa, že na Slovensku je v súčasnosti obéznych približne pol milióna ľudí. Vo veku do 35 rokov má štandardnú hmotnosť len 40 percent mužov a 56 percent žien. Vo veku 35 až 45 rokov je to už len 29 percent mužov a 31 percent žien. S pribúdajúcim vekom percento normálnej váhy v populácii klesá. Vo veku 45 až 55 rokov sa ňou môže pochváliť len 19 percent mužov a 15 percent žien a od 55 do 65 rokov už len 14 percent mužov a 7 percent žien.
Podľa štatistík sú hlavnou príčinou úmrtí mužov aj žien na Slovensku kardiovaskulárne ochorenia, na ktoré u nás každoročne umiera 150 zo 100-tisíc obyvateľov a obyvateliek. K vzniku kardiovaskulárnych ochorení významne prispieva abdominálna nadváha alebo obezita, pri ktorej sa v oblasti pása ukladá vnútrobrušný tuk. "Tukové bunky, ktoré sa nachádzajú v bruchu, sú veľmi aktívne. Látky, ktoré vylučujú, poškodzujú cievy, zvyšujú hladinu cukru v krvi a krvný tlak. Pri obvode pása nad 80 centimetrov u žien a 94 centimetrov u mužov by už malo ľuďom začať blikať červené svetielko na návštevu lekára - obezitológa, by nemali odkladať,“ upozornil Majerčák.
Ste obézni? Dajte sa liečiť!
Bolia vás kĺby či chrbtica alebo máte zvýšený krvný tlak? Chodíte po doktoroch ako na hodiny klavíra? Stali sa pre vás lieky povinným predjedlom? A nie ste náhodou obézni? Zo štúdie GfK Slovakia vyplýva, že až 40% Slovákov je nespokojných so svojou váhou a radi by svoju hmotnosť znížili.[1] Väčšina si ale neuvedomuje, že index telesnej hmotnosti BMI rovnajúci sa alebo prekračujúci hodnotu 28 kg/m2 je príčinou závažných zdravotných problémov. Liečbu je potrebné sústrediť najprv na obezitu, až potom na ďalšie ochorenia, ktoré sú jej dôsledkom.
Krivky nepustia
„Obezita pre Slovákov predstavuje obrovské bremeno, na ktoré sa nabaľujú iné ochorenia. Hladina BMI 28 kg/m2 je odrazovým mostíkom prudko narastajúcej krivky chorobnosti a v konečnom dôsledku aj úmrtnosti na metabolické a kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sa s obezitou spájajú,“ upozorňuje na závažnosť diagnózy MUDr. Ivan Majerčák, prezident Ligy proti obezite. Odhaduje sa, že na Slovensku je v súčasnosti obéznych približne pol milióna ľudí. Vo veku do 35 rokov má štandardnú hmotnosť len 40% mužov a 56% žien. Vo veku 35 - 45 rokov to je už len 29% mužov a 31%žien. So vzrastajúcim vekom percento normálnej váhy v populácii klesá. Vo veku 45 - 55 rokov sa ňou môže pochváliť len 19% mužov a 15% žien a vo veku 55 - 65 rokov už len 14% mužov a 7% žien.[2]
Štatisticky sú hlavnou príčinou úmrtí mužov a žien na Slovensku kardiovaskulárne ochorenia, na ktoré u nás každoročne umiera 150 zo 100 000 obyvateľov.[3] K vzniku kardiovaskulárnych ochorení významne prispieva tzv. abdominálna nadváha alebo obezita, keď sa v oblasti pása ukladá vnútrobrušný tuk. „Tukové bunky, ktoré sa nachádzajú v bruchu, sú veľmi aktívne. Látky, ktoré vylučujú, poškodzujú cievy, zvyšujú hladinu cukru v krvi a krvný tlak. Pri obvode pása nad 80 cm u žien a 94 cm u mužov by už malo ľuďom začať blikať červené svetielko a návštevu lekára - obezitológa, by nemali odkladať,“ upozorňuje MUDr. Majerčák.
Obéznemu človeku hrozí 55-násobne väčšie riziko, že ochorie na diabetes mellitus v porovnaní so zdravým človekom.[4] V súčasnosti trpí takmer 300 000 obyvateľov Slovenska cukrovkou.[5] K ďalším chorobám, na ktoré má človek s nadváhou alebo obezitou nábeh, sú nádorové ochorenia, ukladajúci sa tuk v pečeni, vysoká hladina cholesterolu a triglyceridov v krvi, mozgové cievne príhody a ischemické príhody, komplikácie po operáciách.[6]
Stačí málo
„Pritom stačí veľmi málo. Ak obézny pacient stratí 10 % svojej hmotnosti, mohli by sme dosiahnuť pokles úmrtnosti o 20 až 25 %, riziko vzniku cukrovky by sa znížilo o 50%, hladina triacylglycerolov by klesla o 30%, celkový cholesterol o 10%, LDL-cholesterol o 15% a HDL-cholesterol, tzv. dobrý cholesterol, by stúpol o 8%. Pri hypertenzii by poklesol krvný tlak o 10 až 20 mmHg a symptómy angíny pectoris by klesli až o 91%. To znamená, že už 10%- ný úbytok hmotnosti urobí 90% zdravotného benefitu," vymenúva výhody stratených kilogramov MUDr. Majerčák a pokračuje: „Ľudia sa však najradšej liečia sami, a to rôznymi neoverenými spôsobmi, rýchlymi diétami a zázračnými tabletkami. Výsledky chcú vidieť okamžite. O pohybe, úprave jedálnička a celkovej zmene životného štýlu sú ochotní počúvať tak na pol ucha. Všetky tieto aspekty sú ale pre úspešné dobehnutie do cieľa kľúčové,“ opisuje časté výjavy z praxe skúsený doktor.
Lieky pracujú s vami, nie za vás
V rámci komplexného prístupu k liečbe obezity je okrem pohybu a stravovania v niektorých prípadoch potrebné naordinovať aj lieky. Tie sú väčšinou na lekársky predpis. Od jari je však na Slovensku dostupné liečivo, na ktoré predpis nepotrebujete. alli od spoločnosti GlaxoSmithKline sa predáva iba v lekárňach a je určené pre dospelých s indexom telesnej hmotnosti 28 kg/m2 alebo viac. Pomáha schudnúť o 50% hmotnosti viac ako samostatná diéta.[7] Tá by pri jeho užívaní nemala chýbať a mala by pozostávať z nízkokalorických jedál so zníženým obsahom tukov. alli obsahuje 60 mg dávku účinnej látky orlistat, čo je polovičná dávka orlistatu v liekoch na predpis, avšak dosahuje 80% ich účinnosti. Orlistat funguje na princípe blokovania vstrebávania časti tukov prijatých v potrave priamo v tráviacom systéme. Účinnosť orlistatu bola potvrdená viac ako stovkou klinických štúdií. [8] Liek je prvým voľnopredajným liečivom na zníženie hmotnosti registrovaný v EÚ a predáva sa už v 27 členských krajinách.
Svetlana Titková, Brand Manager spoločnosti GlaxoSmithKline, ktorá alli vyrába, vysvetľuje: „alli nepracuje namiesto ľudí ale spoločne s nimi a odmeňuje ich úsilie pri redukčnom režime. Ak dodržiavajú stanovený stravovací režim, venujú sa pravidelnej fyzickej aktivite a schudnú 2 kilogramy za mesiac, alli im pomôže schudnúť ešte o 1 kilogram navyše.“ Svetlana Titková pokračuje výhodami, ktoré alli užívateľom ponúka: „Každý zákazník, ktorý si liek kúpi, získa zadarmo prístup k podpornému online programu. Ten obsahuje rôzne recepty na prípravu zdravých jedál, tipy na aktívnejší životný štýl a kalkulačku na výpočet indexu telesnej hmotnosti BMI.“
Viac informácií o lieku sa môžete dočítať na stránke www.alli.sk.
[1] Zdroj: http://www.strategie.sk/sk/sedy/spravy/marketing/kazda-druha-zena-na-slovensku-by-chcela-schudnut.html, 18/05/2009, Každá druhá žena na Slovensku by chcela schudnúť
[2] Zdroj: EuroBiznis, 14/04/2009, Obezita a zamestnanie
[3] Doc. MUDr. Eva Gonsalvesová, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, zdroj: TV JOJ, 05/10/2008, Hlavné správy, Zvládli to
[4] Zdroj: Pravda, 02/05/2009, Ste obézna? Vyhľadajte doktora!
[5] MUDr. Katarína Černá, Diabetologická ambulancia, FNsP Bratislava, zdroj: http://www.dias.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=213&Itemid=122!
[6] Zdroj: Slovenka, 12/05/2009, Obezita skracuje život
[7] alli Summary of Product Characteristics
[8] Jacob S, Togerson J. Orlistat treatment beneficial in both primary care and tertiary settings. Obesity Reviews. 2005;6(s1):166.
alli Summary of Product Characteristics
SITA