Zaplavené obce v Bardejovskom okrese od obeda trápi opäť dážď. V Kružlove, kde voda zobrala pontónový most a dve lávky a odrezala tak 400 ľudí od centrálnej časti obce, dnes postavili novú lávku pre ...
BARDEJOV 24. júla (WEBNOVINY) - Zaplavené obce v Bardejovskom okrese od obeda trápi opäť dážď. V Kružlove, kde voda zobrala pontónový most a dve lávky a odrezala tak 400 ľudí od centrálnej časti obce, dnes postavili novú lávku pre peších. Do obce priviezli potrebné potraviny, cisternu s pitnou vodou a ťažká technika pomáha upevňovať brehy rieky Topľa. V obci dnes inštalovali nové elektrické vedenie, ktoré strhol vietor a padajúce stromy.
V Lukove voda zničila tri mosty, jednu lávku pre peších, obecný vodovod, vodojem a miestne komunikácie. Starostka obce Jozefína Kramárová nechala presťahovať do obecného Klubu mládeže celú rómsku osadu, vyše 200 ľudí. Niektorí neskôr odišli k príbuzným do susedných obcí. Z obecných peňazí im kúpili chlieb, maslo, čaj, mlieko, plienky pre deti a priviezli teplú polievku. Prikrývky im poskytla civilná obrana. Obec je od stredy bez pitnej vody, nikto im neposlal ani jednu cisternu. Záplavy zničili elektrické stĺpy v časti Venécia, kde doteraz neobnovili prívod elektrického prúdu. Jedného občana sťahovali vojenským transportérom odtiaľ dnes ráno. V tejto časti sú ohrozené dva domy a jeden už voda poškodila.
,,Od štátu a samosprávy najviac potrebujeme ťažkú techniku, pontónový most a pitnú vodu. Naši ľudia bez techniky nespravia nič," uviedla starostka. Obec potrebuje vyčistiť koryto rieky, odstrániť pováľané stromy, zaviesť elektrický prúd a vodu. Škody ráta starostka na 10 miliónov korún (332-tisíc €). Starostovia oboch obcí sa zhodujú na tom, že pomoc prišla neskoro, mnohým škodám sa dalo predísť.
Štátne lesy vyčíslili škody spôsobené vodou na 14 mil. Sk
POPRAD 24. júla (SITA) – Prívalová voda v Tatranskom národnom parku (TANAP) a v Pieninskom národnom parku na území v správe Štátnych lesov TANAP-u spôsobila po predbežnom spočítaní škody za viac ako 14 mil. Sk (0,46 mil. €). Voda poškodila alebo úplne zničila lesnú dopravnú sieť, viaceré úseky značkovaných turistických chodníkov, početné premostenia a niektoré budovy. Najviac postihnuté sú oblasti Ždiaru, Podspád, Tatranskej Javoriny, Habovky na Orave a Zamaguria.
Jednou z príčin tak rozsiahlych záplav je aj znížená schopnosť lesov zadržiavať vodu, pretože v nich vysychajú lykožrútom poškodené lesné porasty. „Hneď po tom, ako Tatry zničila bóra, sme upozorňovali na tri možné problémy, ktoré môžu v poškodenom území národného parku nastať: kalamitné premnoženie lykožrúta, požiare a povodne. Žiaľ, naše obavy sa napĺňajú,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel.
Vo Vysokých Tatrách sú nepriechodné alebo dočasne uzatvorené niektoré turistické chodníky. V oblasti Tatranskej Javoriny je to modro značkovaný chodník z Tatranskej Javoriny prechádzajúci Zadnými Meďodolmi do Kopského sedla, zeleno značkovaný chodník z Tatranskej Javoriny vedúci Javorovou dolinou a modro značkovaný turistický chodník vedúci z Lysej Poľany cez Bielovodskú dolinu. Všetky tri doliny sú uzavreté v oboch smeroch. Štátne lesy TANAP-u žiadajú turistov, aby dočasný uzáver týchto turistických chodníkov rešpektovali.
Na hornej Orave zrušili tretí stupeň povodňovej aktivity
Obvodná povodňová komisia Dolný Kubín dnes o 13:00 zrušila tretí stupeň povodňovej aktivity - stav ohrozenia a súčasne stav pohotovosti v hornooravských obciach v povodí Studeného potoka a Oravice. Rozhodla tak na základe obhliadky tokov. Na území však na základe predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu naďalej platí výstraha tretieho stupňa. Agentúru SITA o tom informoval predseda komisie Miloš Murina.
Kritická situácia bola v podroháčskych obciach Zuberec, Habovka a Oravský Biely Potok ležiacich v povodí Studeného potoka v stredu popoludní. Pre stúpanie hladiny vyhlásila Obvodová povodňová komisia o 15:00 III. stupeň povodňovej aktivity. Hladina potoka kulminovala o 18:00, keď dosiahla 184 cm, pričom bežne tu dosahuje len priemerne 60 až 80 cm. Ešte väčší výkyv mala hladina Oravice, stúpla až cez dva a pol metra. Kým jej bežný stav je 30 až 40 cm, v stredu o 18:00 vystúpila na 286 cm. Na tomto toku bol v stredu o 15:00 vyhlásený tiež III. stupeň povodňovej aktivity v obci Vitanová.
Dnes o 13:00 dosahovala výška hladiny Studeného Potoka v Oravskom Bielom Potoku 117 cm a Oravica v Trstenej 114 cm.
Meteorológovia varujú, na východe a Orave aj dnes dážď
Meteorológovia stále varujú pred zrážkami, predovšetkým na východe krajiny. Do polnoci môže na východe Slovenska ešte spadnúť od 20 do 30 milimetrov zrážok. Ako uviedla pre agentúru SITA meteorologička Miriam Jarošová, nejde o nejako extrémne vysoké zrážky ale zem je už napitá, premočená a žiadna ďalšia voda do zeme nevsiakne. Vzhľadom na to sa očakáva v niektorých lokalitách výrazný vzostup vodných hladín a dosiahnutie alebo prekročenie najvyššieho stupňa povodňovej aktivity.
Výstraha tretieho stupňa platí pre celý sever východného Slovenska - pre okresy Poprad, Kežmarok, Levoča, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník, Stropkov ako aj pre Michalovce, Sobrance, Humenné, Sninu či Medzilaborce. Tam predpokladajú úhrny zrážok od 20 do 30 milimetrov, v ostatných lokalitách - okresoch Košice mesto a Košice - okolie, Trebišov, Veľký Krtíš, Lučenec, Krupina, Poltár, Rimavská Sobota a na Orave a Kysuciach predpokladajú od 15 do 25 milimetrov zrážok. Keďže je tam tiež pôda mokrá, hrozí aj tam nebezpečenstvo, dodala.
Na ostatnom území Slovenska zrážky nebudú také intenzívne. Po polnoci bude dážď ustávať. V piatok bude veľká oblačnosť, zrážok by už malo byť menej. Lokálne by sa však mohli vyskytnúť búrky. Jarošová dodala, že leto býva na Slovensku vlhšie s popoludňajšími prehánkami a búrkami. Suché a teplé letá boli výnimkou. Súčasná situácia je výnimočná len tým, že poväčšine "k nám počasie prichádza od západu", tentokrát idú zmeny od východu.
SITA