Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. septembra 2014

V úvode Valného zhromaždenia OSN vystúpili Pan Ki-mun a Obama



Barack Obama na Valnom zhromaždení OSN 24. septembra 2014.



Zdieľať
Barack Obama na Valnom zhromaždení OSN 24. septembra 2014. Foto: AP
New York 24. septembra (TASR) - Svet sa musí spojiť voči kľúčovým globálnym výzvam, ako sú terorizmus v Iraku a Sýrii, ruská agresia v Európe a epidémia eboly v západnej Afrike, povedal dnes americký prezident Barack Obama na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.


"Môžeme obnoviť medzinárodný systém, ktorý nám umožnil tak veľa pokroku, alebo sa nechať stiahnuť späť do spodného prúdu nestability," citovala Obamu agentúra DPA. Americký prezident vyzval OSN, aby oživila zámer, s ktorým bola založená, a "odmietla rakovinu násilného extrémizmu".

Obama vyhlásil, že vojenský nátlak na militantov Islamského štátu bude pokračovať až do ich zničenia, a vyzval tých, ktorí sa pridali k extrémistom v Iraku a Sýrii, aby "opustili bojisko, kým môžu", informovala agentúra Reuters.

V súvislosti s Ukrajinou šéf Bieleho domu zdôraznil, že ak Rusko pôjde cestou mieru a diplomacie, USA odvolajú svoje sankcie. Keď Obama hovoril, v publiku VZ OSN sedel ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ale na Obamu sa nepozrel, napísala agentúra Associated Press.

Obama tiež vyzval Irán, aby "si nenechal ujsť príležitosť" na dohodu v spore okolo jeho jadrového programu, v ktorej by Teherán tento program obmedzil výmenou za uvoľnenie ekonomických sankcií.

Bez toho, aby menoval konkrétne Čínu, Obama vyzval všetky národy ázijsko-tichomorského regiónu, aby rešpektovali "cestné pravidlá" a vyriešili si územné spory nenásilnou cestou.

Americký prezident tiež vyzval krajiny sveta, aby vo väčšom počte prišli s konkrétnymi záväzkami v boji s epidémiou smrteľnej eboly v západnej Afrike.

Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová dnes na VZ OSN povedala, že rozvíjajúce sa krajiny by mali mať lepšie zastúpenie v medzinárodných finančných inštitúciách, ktoré inak riskujú stratu legitímnosti. "Otáľanie s rozšírením hlasovacích práv rozvíjajúcich sa krajín v týchto inštitúciách je neprijateľné," zdôraznila s tým, že hovorí o Medzinárodnom menovom fonde a Svetovej banke.

Všeobecnú rozpravu VZ OSN, ktorá potrvá do 30. septembra, dnes otvoril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. V prejave uviedol, že sa môže zdať, že sa svet rozpadá a hromadia sa krízy, šíria sa choroby, vrátili sa prízraky studenej vojny a mnoho výdobytkov z tzv. arabskej jari sa prudko zvrtlo nesprávnym smerom. Prezidentov, premiérov, monarchov a ministrov zo 193 členských krajín OSN vyzval, aby v tomto chaose a zúfalstve našli "semienka nádeje". "Vedúce postavenie je presne o nájdení semienok nádeje a starostlivosti o ne, aby z nich vyrástlo niečo väčšie. To je naša povinnosť, to je moja výzva k vám dnes," citovala ho agentúra Associated Press.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Extrémisti zavraždili uneseného francúzskeho turistu
<< predchádzajúci článok
Vyšetrovanie Sarkozyho pre podozrenia z korupcie pozastavili