Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. mája 2012

V utorok pochovajú kňaza a disidenta Vladimíra Jukla



V Bratislave sa v utorok rozlúčia so zosnulým katolíckym kňazom Vladimírom Juklom zo Spoločenstva Fatima (SF). Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, svätú ...



Zdieľať
vladimir jukl BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) - V Bratislave sa v utorok rozlúčia so zosnulým katolíckym kňazom Vladimírom Juklom zo Spoločenstva Fatima (SF).


Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, svätú omšu spojenú s pohrebnými obradmi bude celebrovať bratislavský arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský o 12:00 v Katedrále sv. Martina.

Vladimíra Jukla, ktorý zomrel vo veku 87 rokov v utorok 1. mája, pochovajú na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave vedľa svojich príbuzných.


Pomôcť ruskej cirkvi

Vladimír Jukl sa narodil v roku 1925 v Bratislave, kde prežil väčšiu časť svojho života. Podľa životopisu, ktorý pripravil Ústav pamäti národa, stal sa členom spoločenstva Rodina, kde sa v roku 1943 zoznámil s kňazom a profesorom Tomislavom Kolakovičom. V tomto spoločenstve sa mladí vysokoškoláci zaoberali podrobnejším štúdiom ruštiny a východnej liturgie a filozofie.

Vďaka pátrovi Kolakovičovi získal Vladimír poznanie aplikovanej kresťanskej teológie a vlastnú vnútornú spiritualitu. Spolu chceli nadviazať spoluprácu s vedúcimi ruskými činiteľmi, a tak pomôcť katolíckej cirkvi v Sovietskom zväze.


Odsúdený za velezradu

V roku 1944 bol účastníkom Slovenského národného povstania.

Po povstaní sa profesorovi podarilo stráviť leto v Rusku. Následne začal spolu s priateľom Silvestrom Krčmérym študovať na vysokej škole v Prahe.

Tam spoločne rozvinuli hnutie laického apoštolátu, tzv. katolícku akciu a naďalej spolupracovali s pátrom Kolakovičom, čo bolo hlavným dôvodom ich štvortýždňového zatknutia a vyšetrovania Štátnou bezpečnosťou v roku 1946.

O päť rokov neskôr sa začala ŠtB špeciálne zaoberať Rodinou. Juklovi a Krčméryho priatelia boli postupne zatýkaní. Vladimíra Jukla zatkla ŠtB v auguste 1951. Po mučení a desaťmesačnej samoväzbe bol ako 27-ročný odsúdený za velezradu na 25 rokov väzenia.

Na slobodu sa dostal podmienečne v roku 1965. Vo väzení strávil 13 rokov, šesť mesiacov a deväť dní. Ostatní členovia Rodiny boli odsúdení spolu na viac ako na tisíc rokov.


Tajné budovanie cirkvi

V roku 1966 založili Jukl s Krčmérym prvý vysokoškolský krúžok tajnej Cirkvi.

V roku 1968 bol prepustený na slobodu tajný biskup Korec. Po jeho odobrení začali Jukl s Krčmérym systematicky podľa Kolakovičových odporúčaní budovať tajnú cirkev ako organizáciu.

Postupne vybudovali na každej bratislavskej fakulte a v každom ročníku krúžok tajnej cirkvi.

Počas štúdia s vysokoškolákmi pracovali v Bratislave a školili ich na to, aby po návrate do svojho bydliska dokázali zakladať regionálne krúžky tajnej cirkvi. Koncom sedemdesiatych rokov už existovala tajná cirkev ako organizovaná sieť po celom Slovensku. V roku 1971 Vladimíra Jukla tajne vysvätili za kňaza.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grécki konzervatívci rokujú o koalícii, ultraľavica odmietla
<< predchádzajúci článok
Taliani sa tešia z víťazstva Hollanda, budú menej šetriť