Volebné právo si v Spojených štátoch tak ctia, že v niektorých častiach krajiny môže voliť aj človek bez akýchkoľvek osobných dokladov, ktorý uvedie, že je bezdomovec bez trvalého pobytu a pozná ...
SANTA FE 4. novembra (WEBNOVINY) - Volebné právo si v Spojených štátoch tak ctia, že v niektorých častiach krajiny môže voliť aj človek bez akýchkoľvek osobných dokladov, ktorý uvedie, že je bezdomovec bez trvalého pobytu a pozná iba rok svojho narodenia, ale nie deň a mesiac. V niektorých štátoch únie zákon vyžaduje predloženie osobného dokladu s fotografiou alebo dvoch osobných dokladov bez fotografie, ale napríklad v Novom Mexiku stačí, ak volič uvedie svoju adresu, meno a rok narodenia. V prípade, že ide o bezdomovca, stačí, ak uvedie ulicu, na ktorej sa zdržuje. Podľa toho sa určí, v ktorom okrsku môže odovzdať hlas.
Ako hovorí Francisco Trujillo, zástupca štátnej tajomníčky Nového Mexika, problém adresy sa netýka iba bezdomovcov, ale aj príslušníkov indiánskych kmeňov. "V Novom Mexiku máme 19 indiánskych území. Niektorí Indiáni žijú v odľahlých vidieckych oblastiach a ako adresu môžu uviesť napríklad miesto nachádzajúce sa tri míle severovýchodne od diaľnice číslo 66, alebo môžu uviesť zemepisnú šírku a dĺžku," informoval zahraničných novinárov Trujillo. Zákon v Novom Mexiku tiež rešpektuje to, že niektorí starší príslušníci indiánskych kmeňov nemajú osobné doklady s fotografiou. "Nechceme im preto upierať právo voliť," dodal Trujillo.
SITA
Zhruba polovica voličov v USA už odovzdala svoj hlas
PHOENIX 4. novembra (WEBNOVINY) - Hoci oficiálnym termínom amerických prezidentských volieb je štvrtý november, podľa informácií z niektorých štátov zhruba polovica voličov v skutočnosti už svoj hlas odovzdala pred týmto dňom. Ako v rozhovore so zahraničnými novinármi uviedla štátna tajomníčka Nového Mexika Mary Herreraová, do konca októbra v tomto štáte odovzdalo hlas 40 percent zaregistrovaných voličov. V okrese Maricopa v štáte Arizona podľa Helen Purcellovej, predstaviteľky volebnej komisie, o možnosť odovzdať svoj hlas pred oficiálnym termínom volieb prostredníctvom pošty alebo osobne požiadalo vyše 800 tisíc z 1,7 milióna zaregistrovaných voličov. "Už 20 rokov som v úrade, ale takýto záujem o odovzdanie hlasu v predstihu som ešte nezažila," uviedla Purcellová.
Demokrati aj republikáni tento jav spájajú s očakávanou rekordnou účasťou vo voľbách. Predstavitelia demokratov, ako napríklad Bill Hume, politický poradca guvernéra Nového Mexika, rekordný počet zaregistrovaných voličov aj väčší záujem o skoršie odovzdanie hlasu pripisujú kampani Baracka Obamu. Helen Purcellová, ktorá je republikánka, pripustila, že dôvodom je Obamova kampaň, ale vysvetľuje to aj prozaickejšími dôvodmi. V utorok sa totiž očakávajú pred volebnými miestnosťami dlhé rady. Vzhľadom na to, že právo odovzdať hlas má každý, kto v čase uzavretia volebnej miestnosti stojí v rade, môžu voľby v skutočnosti trvať do polnoci alebo aj dlhšie. Mnohí odovzdali hlas skôr, aby sa takémuto čakaniu v rade vyhli, dodala.
SITA