Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2009

V Urumči zakázali piatkové bohoslužby



V hlavnom meste čínskej provincie Sin-ťiang Urumči sa tento piatok nebudú konať žiadne moslimské bohoslužby. Z "bezpečnostných dôvodov" ich zakázala čínska vláda. "Ľudia zostanú doma a môžu sa ...



Zdieľať
URUMČI 10. júla (WEBNOVINY) - V hlavnom meste čínskej provincie Sin-ťiang Urumči sa tento piatok nebudú konať žiadne moslimské bohoslužby. Z "bezpečnostných dôvodov" ich zakázala čínska vláda. "Ľudia zostanú doma a môžu sa modliť tam," cituje agentúra AP miestneho predstaviteľa, ktorý si prial zostať v anonymite.


Prísne bezpečnostné opatrenia zavádzajú aj v ďalšom veľkom meste v provincii Sin-ťiang, Kašgare. Vo štvrtok odtiaľ prikázali odísť zahraničným novinárom a neskôr aj všetkým ostatným cudzincom. Vláda opatrenia odôvodnila "snahou zaistiť bezpečnosť návštevníkov". Agentúra AP pripomína, že v tomto meste zatiaľ k žiadnym nepokojom nedošlo.

Urumči sa stalo v nedeľu dejiskom krvavých zrážok medzi príslušníkmi ujgurskej menšiny a políciou. Podľa oficiálnych čísiel pri zrážkach zahynulo 156 ľudí, Ujguri však tvrdia, že obetí bolo až 800. Mesto v stredu obsadili čínske vojská a strážia hranicu medzi jeho ujgurskou časťou a časťou obývanou Chanmi, príslušníkmi čínskeho väčšinového etnika.

Peking tvrdí, že obeťami nedeľňajších nepokojov boli najmä Chanovia, na ktorých Ujguri zaútočili. Ujguri však tvrdia, že obete pochádzajú z ich radov, prišli o život pri zásahu čínskych bezpečnostných síl proti demonštrantom a bolo ich oveľa viac, ako tvrdí Peking.

V pondelok čínski policajti pozatýkali v Urumči takmer 1500 príslušníkov ujgurskej menšiny, ktorých podozrievajú z príprav protištátnych aktivít.

Ujguri sú zväčša moslimského vierovyznania a čínska vláda boj proti nim označuje za súčasť boja proti terorizmu. Zahraničné ľudskoprávne organizácie však tvrdia, že boj proti terorizmu je pre Peking len zámienkou na to, aby sa mohol vysporiadať s nepohodlnou menšinou, ktorá sa bráni proti násilnému potláčaniu svojej kultúry a tradícií, podobne ako Tibeťania.

SITA/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Starý a nový prezident Hondurasu sa nakoniec nestretli
<< predchádzajúci článok
Stovky ľudí v Aténach protestovali proti rasizmu